MXGP: Гайсер с Honda се завърна триумфално в Германия

Тойшентал, Германия беше домакин на 11-ия кръг от световното първенство MXGP 2022 г. Там Тим Гайсер от отбора на HRC се завърна на пътя на победите. Той за 7-и път спечели Гран при за сезона и увеличи преднината си пред Джереми Сиуър от Monster Energy Yamaha Factory Racing на 101 т.

Тепърва ще има и още промени в класирането на шампионата MXGP. Причината е, че  Максим Рено от Monster Energy Yamaha Factory Racing катастрофира в квалификацията и се контузи тежко. Има няколко счупени прешлена след жестокото падане. Рено за първи сезон е във висшия клас, но бе най-сериозния конкурент на Гайсер.

В първо състезание MXGP Fox Holeshot отиде при Тим Гайсер, който поведе, следван от Паулс Йонас от Husqvarna Factory Racing, Ромен Февр от Kawasaki Racing, Джереми Сиуър от Monster Energy Yamaha Factory Racing и Джереми Сиуър. Хорхе Прадо от Red Bull GasGas бе след него.

Още в началото Сиуър започна да натиска Февре за трето място. След две обиколки швейцареца успя да осъществи изпреварването.

Гайсер беше начело и то солидно. Той направи и най-бързата обиколка в състезанието. Докато се опитваше да поддържа неговото темпо, Сиуър започна да се приближава към Йонас, който беше втори.

Междувременно Прадо продължи да гони Февър, въпреки че направи грешка и катастрофира в 12-та обиколка. Той отново се нареди 7-и зад Гуаданини и Рубен Фернандес от Honda 114 Motorsports.

Нямаше промяна в челото през следващите няколко обиколки. Гайсер спечели състезанието пред Йонас и Сиуър.

Във второ състезание точно Сиуър беше този, който получи Fox Holeshot. След него бяха Гайсер, Прадо, Фернандес и Хенри Якоби от JM Honda Racing. В първите няколко завоя Прадо взе второто място от Гайсер, но словенецът си върна позицията.

Йонас катастрофира от пето място, тъй като той и Фернандес имаха контакт. Фернандес загуби позиции. Калвин Вландерен от Gebben Van Venrooy Yamaha Racing успя да използва това в своя полза, за да поеме 4-о място от испанеца.

Сиуър беше начело, а Гайсер бе бърз, но не можа да се доближи достатъчно до швейцареца, за да атакаува. Междувременно Фернандес се опитваше да отвърне на удара и да заеме загубената си позиция от Вландерен. Той пък веднага премина в отбрана, за да държи ездача на Honda на разстояние.

В крайна сметка нямаше големи промени в топ 10, тъй като Сиуър спечели втората си победа в манш за сезона. Гайсер пресече линията на второ място пред Прадо, Вландерен и Фернандес.

Първото и второ място даде превъзходство на Гайсер. Той има 485 т. и спечели седмата си обща победа за сезона пред Сиуър, който пък има два подиума и излезе на второ място с 384 т. Той изпревари Прадо, който е 3-и със 366 т. Рено вече е 4-и с 365 т., но той може да отсъства от трасетата дълго време, дори до края на сезона.