MotoGP: Фабио Куартараро е новият „King of the Ring“

Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) е новият „King of the Ring“ – Крал на Заксенринг. Той спечели Гран при на Германия и укрепи позициите си на лидер в класирането, след като един от основните му конкуренти – Франческо Баная (Ducati Lenovo) катастрофира.

Французинът стана първият пилот, който спечели на Заксенринг от 2012 г. В състезанието обаче отсъстваше досегашният неизменен победител Марк Маркес. Това бе третата победа на Куартараро за сезона. Сега той е на 34 точки от най-близкия си съперник Алейш Еспаргаро с Aprilia.

Втори стана Йохан Зарко (Prima Pramac Racing). Той, заедно с третия – Джак Милър (Ducati Lenovo), спасиха честта на „Куршумите от Болоня“.

Куартараро взе преднината в класирането, след като Баная падна, а другият пилот на Ducati – Енеа Бастианини (Gresini Racing MotoGP) стана 10-ти. Еспаргаро пък завърши на 4-о място.

Пилотът на Yamaha беше на противоположна стратегия на Баная. Той избра да използва средномеката задна гума, докато пилотът на Ducati беше с твърдата задна, тъй като температурите на пистата надвишаваха 50 градуса по Целзий, а на въздуха 35. Такива високи температури на Заксенринг никой не помни.

Куартараро направи превъзходен старт от втори на решетката, когато задмина стартиралия от първа позиция Баная на завой 1. Пеко опита да си върне позицията пак там на втората обиколка, но не успя. Французинът отвори преднина от половин секунда в началото на четвъртата обиколка, когато Баная падна на изхода на първия завой. Това е четвъртото незавършено състезание за Пеко и второ поред. Това падане може да е фатално за шампионските му амбиции. В средата на сезона от 20 старта, той изостана на 91 т. от Куартараро.

Втори стана Зарко, на 1.2 сек. Тази преднина на пилота на Yamaha, който не бе застрашен от сънародника си, стана над 5 сек. на финала. Така Куартараро спечели втора поредна победа.

За да стане втори, Зарко атакува агресивно от вътрешната страна на Алейш Еспаргаро на бързото спускане на десния завой 11. Той също не бе застрашен на втора позиция. Авансът му пред третия Джак Милър бе 3.4 сек.

Австралиецът направи страхотно каране. Той мина през наказание от дълга обиколка (петата) за неспазване на жълти флагове при катастрофа в FP3. Милър излезе от топ 6, но се върна в играта въвд втората половина от дистанцията от 30 тура.

Когато Баная падна, Алейш Еспаргаро стана 3-и, а съотборникът му от Aprilia Маверик Винялес с медиум задна гума от 9-и стана 4-и. Милър доближи двамата и първо „видя сметката“ Винялес на завой 8 в 18-ия тур. После Винялес влезе в бокса с повреда в окачването на задното колело.

Милър не се кротна и вдигна мерника на Еспаргаро. Направи два опита да го изпревари в завой 1 в обиколка 23 и 26, но не успя. Алеиш обаче видимо се бореше за по-добро сцепление в последните обиколки.Допусна грешка в същия завой и Милър веднага атакува, за да стане трети.

Пилотът на Mooney VR46 Racing Ducati Лука Марини стана 5-и, след като води напрегната битка с Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing), Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) и новакът Фабио Ди Джанантонио (Gresini Racing MotoGP). Тримата заеха местата от 6-о до 8-о.

Мигел Оливейра (Red Bull KTM Factory Racing) изостана на 3,8 секунди от тази група на девето място пред Бастианини, който сега изостава на 72 точки от Куартараро.