Moto2: Фернандес доминира на Заксенринг, нула за Виети след падане

Аугусто Фернандес доминира в състезанието в клас Moto2 за Гран при на Германия и финишира с огромна преднина пред конкурентите си. Втори стана съотборника му Педро Акоста, който донесе на тима първо и второ място. Именно Акоста направи вълнуваща битка за подиума с четирима състезатели. Трети стана Сам Лоус (Elf Marc VDS Racing), който за втори път се качва на подиума през този сезон.

Фернандес излезе начело в 6-та обиколка и поведе с девет секунди, преди да върне газта в 28-ата последна обиколка. От първа позиция стартира Сам Лоус, който поведе в началото. След това трябваше да се бори за място на подиума и изпревари Марсел Шрьотер (Liqui Moly Intact GP) в предпоследната обиколка, за да грабне последното място на подиума. Така Лоус сложи край на серията от пет поредни нули. В пет поредни състезания той не завършва

Друг основен играч в състезанието и лидер все още в шампионата – Челестино Виети (Mooney VR46 Racing) не успя да спечели точки, след като катастрофира от 11-та позиция.

В началото Лоус поведе, като се захапа с германеца Шрьотер, който от 5-и стана 2-и в първите завои след старта. Той изпревари Фернандес, Алберт Аренас (GASGAS Aspar) и Джо Робъртс (Italtrans Racing).

Акоста влезе в топ 5, като изпревари Робъртс в обиколка 3 на завой 1. Изглеждаше, че Лоус и Шрьотер ще се откъснат, но Фернандес пое нещата в свои ръце. За три поредни обиколки той завоюва позиция след позиция. На завой 3 изпревари Аренас в 4-ата обиколка, Шрьотер в 5-ата, а Лоус за първото място в 6-ата.

Акоста изпревари Аренас и стана 4-и, а после и Шрьотер. Фернандес не натискаше много здраво. Имаше секунда аванс в 8 обиколка. Лоус беше втори, а Акоста стигна до трето място. Виети имаше много по-тежка задача. Той трябваше да се бори, за да се върне в топ

Лоус да предаде втората позиция на Акоста на завой 3. Междувременно Фернандес дръпна с 4 секунди.

Ай Огура (Idemitsu Honda Team Asia) беше изпреварил Виети за 12-о място и беше в топ 10 в 12-та обиколка и след това изпревари Арон Канет за осмо място. Фермин (MB Conveyors Speed Up) влезе в топ 5, като изпревари Аренас.

Възловият момент дойде, когато Виети изпусна предницата на завой 1. Италианецът тъкмо бе изпреварил Мануел Гонсалес за 11-та позиция в началото на 22-ра обиколка, когато падна. Така шампионата стана още по-напрегнат, заради нулата на Виети.

Фернандес беше със седем секунди аванс, когато Лоус и Шрьотер започнаха битка за подиума. Акоста все още беше втори, но имаше да прави дълга обиколка заради напускане на ограниченията на пистата. Лоус подмина испанеца в 25-та обиколка на завой 12, но Акоста отвърна на следващата обиколка на завой 2.

Тези изпреварвания превърнаха дуела в битка за подиума от четирима състезатели, защото се включиха Шрьотер и Алдегер. Германецът изпревари Лоус в началото на предпоследната обиколка, но състезателят на Marc VDS си върна позицията. Така бе до 12-ия и 13-ия последен завой на финалната обиколка, където Акоста излезе на второ място, на 7.704 сек. след съотборника си.

Трети бе Лоус, който остана на 0.140 сек. за Шрьотер бе четвъртото място на още 0.115 сек. Алдегер беше 5-и на 0.210 сек., който след това получи 3 секунди наказание, тъй като не можа да изтърпи наказание от дълга обиколка. Въпреки това пилотът на Лука Боскоскуро се класира 5-и.

На малка разлика след него 6-и беше Алберт Аренас (GASGAS Aspar), следван от Алонсо Лопес (MB Conveyors Speed Up). Ай Огура взе точки с 8-ото си място и сега е само на 8 след Виети. След него бяха Арон Канет (Flexbox HP40) – 9-и и Тони Арболино (Elf Marc VDS Racing) – 10-и.