Скот Рединг записа името си като първият победител в Навара

Скот Рединг (Aruba.it Racing – Ducati) записа името си като първият победител в WorldSBK на пистата Навара в Испания. Това бе втора поредна победа за британеца и 9-а в кариерата му. Тя бе не срещу кой да  е, а срещу петкратния световен шампион Джонатан Реа (Kawasaki Racing). С този успех Рединг намали изоставането си от северноирландеца на 45 точки в класирането на шампионата.

Самият Реа пък записа името си като първият пилот с първа позиция на това трасе.  Облачното и нетипично хладно време направи сесията Tissot Superpole отново непредсказуема.  Трима различни пилоти спориха за първата позиция, но с най-добро време бе Джонатан Реа, за когото това бе 7-а поредна първа позиция. Той постигна 1:36,122 и бе с 0,093 сек. По-бърз от Рединг.

На старта на състезанието обаче Рединг прескочи Реа още в завой 1. Надмощието на Рединг не продължи дълго, тъй като Реа се реваншира на завои 6 и 7, за да поеме отново лидерството. Той успя да отблъсне предизвикателството на новака Андреа Локатели (Pata Yamaha) в първата обиколка.

В началото на 6-ата Рединг излезе по-добре от десния завой 15 или фибата, за да атакува Реа в невероятно бързия десен завой 1. Той завърши атаката си точно преди първия завой от обиколката. После Рединг направи преднина от над секунда на Реа през следващите обиколки.

Топрак Разгатлиоглу (Pata Yamaha) беше пилотът, който предприе щурм от самото начало, за да се пребори от 8-о до 4-о място в първата обиколка. Той се нареди зад съотборника си Локатели. Прекара обаче много обиколки зад него, преди да успее да го изпревари в 7-та.

Реа бе втори и оцеля след две грешки в завой 9, тъй като го отваряше прекалено широко. В 15-ата обиколка загуби общо около две секунди от Рединг, но успя да се задържи пред Разгатлиоглу. Не загуби нищо от турчина – нито в надпреварата, нито в битката за шампионата. Реа увеличи преднината си над Разгатлиоглу до седем точки.Имаше много битки след тях. Състезателите търсеха възможно най-добрата позиция, като Алекс Лоуес (Kawasaki Racing), който се закрепи на пето място зад Рединг, Реа, Разгатлиоглу и Локатели. Шести стана Том Сайкс (BMW Motorrad), а съотборникът му  Михаел ван дер Марк бе 7-и.

Аксел Басани (Motocorsa Racing) и Гарет Герлоф (GRT Yamaha) направиха сериозна битка за 8-о място в последните обиколки. Американецът направи страхотно изпреварване на най-младия пилот в решетката, но Басиани се го върна и взе 8-ото място, а Герлоф бе 9-и. Майкъл Рубен Риналди (Aruba.it Racing – Ducati) допълни десетката.