Българите с 4 победи в 5-тия кръг на BMU European Road Racing Championship в Румъния

4 победи записаха българските състезатели по мотоциклетизъм на писта в 5-тия кръг на BMU European Road Racing Championship, който се състоя днес в Румъния.

Пистата Motor Park посрещна 19-те родни пилоти с променливо време – дъжд сутринта и сухи условия следобед.

Въпреки, че някои от квалификациите бяха на дъжд, състезателният ден стартира на суха писта с надпреварата в клас F600. Бургазлията Янислав Димитров (Motomania.BG, Honda) поведе от пол-позишън и увеличавайки преднината си с всяка обиколка, финишира със осезаемата разлика от над 20 секунди пред състезателя на румънците Адриан Негру. Подиумът с 28.019 секунди пасив допълни Силвиу Ковач, също от Румъния.

След това за клас F1000 заваля отново, което накара някои пилоти да сменят гумите за сухо с такива за мокра писта. Румънецът Джордж Катан (Ducati) поведе от пол-позишън и пресече първи финалната линия с 2.666 секунди аванс. Битката в този клас беше за втората позиция между българите Христиан Христов (BG Power, Kawasaki) и Аксел Исмаил (ZedMoto, Yamaha) Двамата караха плътно един зад друг през цялото състезание, пресичайки финалната линия гума до гума. В крайна сметка обаче среброто взе Христов, а заради фал-старт и 10 секундно наказание Исмаил допълни подиума с 12.032 секунди разлика.

Дъждът спря за надпреварата в SSP и пистата постепенно изсъхна. С уверен старт от пол-позишън и стабилно каране до края, първи финалната линия пресече Милен Георгиев (МСК Кида Моторспорт, Yamaha). Втори на само 0.116 секунди разлика остана друг българин – Пламен Петров (ZedMoto, Yamaha). Топ 3 оформи Йонел Паскота от Румъния с Yamaha, който остана на 10.079 секунди от победителя.

За пореден път с безспорно най-голям интерес се очакваше надпреварата в клас SBK. Състезателят на Overdrive Racing Ангел Караньотов (Ducati) потегли убедително от пол-позишън и след перфектно каране пресече финалната линия с 0.076 секунди преднина пред румънския ас Робърт Мурешан (Yamaha), записвайки 5 победи от общо 5-те старта в BMU European Road Racing Championship. Подиумът с над 19 секунди пасив допълни Мартин Чой (EKO BMW Racing Team, BMW).

С убедителна победа на Жулиета Ленкова – Апостолова (МСК Плевен, Aprilia) в клас SP125 и 28.666 секунди аванс завърши 5-тият кръг от BMU European Road Racing Championship. Среброто взе Митко Митков (Motomania.BG, Aprilia), а подиумът допълни Пламен Христов (МСК Плевен, Aprilia). Състезателите от SP125, SSP300 и Moto3 стартираха заедно.

Коментари на някои от родните момчета и момичета след днешния ден очаквайте по-късно. Състезателният уикенд на Moto Park Romania продължава утре с 6-тия кръг от BMU European Road Racing Championship 2019.