Анализи: Кой е състезателят с най-голямо развитие за 2021г.?

Имаше много състезатели, които хванаха окото тази година с представянето и скоростта си. В MXGP, въпреки че титлата му се изплъзна, можем да предположим, че годината по отношение на развитие е най-добра за Ромен Февр. Той поддържаше много добра скорост и седеше много стабилно на мотора. Полс Йонас е друг, който наистина вдигна доста нивото си, преди контузията в края на сезона да навреди на шампионската му позиция. В MX2 ако погледнем към представянето на Максим Рено – каква година! След преминаването към MX2, той наистина се засили с карането си и повиши скоростта и получи напълно заслужено титлата на MX2. Матиа Гуаданьини, въпреки че беше новобранец, разбра какво е необходимо за победа на най-високо ниво и завърши четвърти в серията. Не може да не споменем хора като Рене Хофер, Кей де Волф и Рубен Фернандес, които се подобриха в представянето си.

Въпреки това, за най-усъвършенствания състезател на годината ще погледнем към серията EMX250. Влизайки в сезона, Яго Мартинес винаги е имал добри резултати в Испания, но не е успя да покаже същото на европейската сцена. Точно преди началото на сезона, той подписа сделка с екипа на VRT KTM и беше голяма изненада, завършвайки осми в серията. Можем да дадем “наградата” за най-напреднал състезател на Мартинес, но в крайна сметка това е Корнелиус Тьондел.

След една година състезания в серията EMX Open и въпреки че показа някои добри умения, той завърши пети в шампионата. Норвежецът сключи сделка с екипа на Riley Yamaha Racing, за да се съсредоточи отново върху серията EMX250 през 2021 г. и не разочарова с това решение. От качването на подиума в първия кръг в Матерли Бейсин до спечелването на първия си комплекс в Арко ди Тренто, това беше превъзходен сезон. Наистина Тьондел се е подобрил най-много като състезател в GP тази година, но често е по-трудно да се направи още една стъпка, така че това е следващото му предизвикателство.

Смята се, че Тьондел е осигурил може би най-доброто каране в класа EMX250 за сезон 2022, така че той ще се стреми да спечели титлата, но това носи своето напрежение. Следващата година ще разберем дали той може да се справи и да се превърне в победител в състезанието.

– Анализ на Анди Маккинстри

Имаше редица състезатели, които направиха крачка напред тази година, “наградата” отива при Рубен Фернандес. Състезателят на Honda винаги беше бърз, но тази година, на 114 Motorsport Honda, испанецът премина от състезател в топ десет до лидер в световния шампионат и спечелил състезание!

Подобрението му тази година беше изумително и не беше само едно състезание, той се представяше последователно добре и дори след контузия, се върна в предишната си форма и отново беше претендент за подиума. След това, когато отиде в MXGP, той направи още една стъпка, която го постави в челната десетка. Вече се появиха слухове, че може дори да отиде в MXGP следващия сезон. Това беше годината на пробив за испанеца. Той не се страхува от никого и е вълнуващ за гледане. В какъвто и клас да се състезава следващата година, той ще даде всичко от себе си, защото точно сега той е във формата на живота си.

Няколкото други имена, които трябва да споменем, включват Корнелиус Тондел, чието подобрение беше за само 12 месеца – премина от EMX Open до върха на EMX250, което е ​​изключително! Също така Лиъм Евъртс стана топ състезател на EMX250 в рамките на няколко месеца, за да направи достатъчно, за да отиде направо в MX2 следващата година. В MXGP Пол Йонас се завърна след прекъсване за една година, поради контузия, за да постигне скоростта, която го отведе в топ пет. Дилан Райт пък премина от 31-во място в квалификациите в първото си GP до редовно място на 10-15. Рене Хофер също заслужава да се спомене, тъй като подобрението му спрямо сезона MX2 беше изключително и той спечели първата си победа в GP в края на годината, за да се постави в елитното ниво в категория MX2 през 2022 г. Кей де Волф също се разви много бързо (особено на твърдо трасе), за да спечели мото на GP и да заеме седмо общо, въпреки че е само на 16!