WorldSBK: Баутиста отново стартира от пол-позишън, червен флаг развят по време на Superpole-а

Въпреки лошия ден в петъчните свободни тренировки състезателят на Aruba.IT Ducati Ауваро Баутиста се върна на върха в WorldSBK, печелейки съботния Superpole, който определи стартовата решетка за Състезание №1 за голямата награда на Холандия. 25 минутната сесия протече при студени температури и превалявания, като не липсваха и солидна порция падания, в т.ч. на Руичи Кионари (Mirowaki Althea Honda Team) и Топрак Разгатлиоглу (Turkish Puccetti Racing), които доведоха до развяване на червен флаг и преждевременнен край на квалификацията.

Състезателят на домакините Михаел Ван Ден Марк (Pata Yamaha Racing WorldSBK) регистрира време 1’35.301 и започна да диктува темпото на пистата след обиколка №1. Обиколка по-късно съотборникът му Алекс Лоус подобри на 1’34.935 и стана първият състезател, слязъл под 1’35 минутната бариера. Пилотът на Yamaha водеше сесията през първата й половина и в крайна сметка завърши деня на 4-тата позиция.

Михаел Ван Ден Марк регистрира 1’34.822 минути с обикновената гума и се прибра в бокса, за да сложи „бързата“. Това време обаче му бе достатъчно за втора позиция в крайното класиране, на 0.082 секунди от Баутиста. Пред собствена публика Михаел Ван Ден Марк записа най-доброто си класиране в Superpole-а от началото на сезона и ще застане на първа редица за пръв път от Гран при на Тайланд през 2016-та.

4 минути преди края на Superpole състезателите започнаха да излизат на пистата, вече с квалификационните гуми. Маркус Рейтербергер завъртя най-добрата си обиколка за 1’34.828 и зае 2-та позиция. В същото време обаче Баутиста направи най-бързата си обиколка в квалификацията за 1’34.740 и оглави класирането, оставяйки Рейтербергер на третото място. Все пак той стана първият германец, който ще потегли от първа редица в TT Assen. Това е и първият старт на BMW от първа редица на „Катедралата на скоростта“ от постижението на Трой Корсер през 2010.

Точно тогава бе развят и червеният флаг на „Асен“, тъй като турският пилот Топрак Разгатлиоглу буквално разби мотоциклета си на завой №15 близо до падането на Руичи Кионари. Това наложи преждевременен край на Superpole-а минута и 12 секунди преди края на сесията.

Очаквайте подробности веднага след края на Race 1.