MotoGP: Куартараро е най-успешният френски пилот във висшия клас

Втората поредна победа на Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT) изригна нови суперлативи за пилота. Нищо чудно. Той взима 50 т. от 50 възможни и доминира и в двата състезателни уикенда досега.

21-годишният пилот на Petronas Yamaha SRT си тръгва от Херес с 10 т. аванс пред Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP) в класирането на MotoGP.

Първата победа на Куартараро беше изключително впечатляваща, но втората му беше още по-добра. Условията бяха по-изтощителни – температура от 36 градуса на въздуха и 59 градуса на асфалта.

Куартараро стартира от първа позиция и спечели състезание за втори път за седем дни.  Следващите го пилоти с YZR-M1 – заводските Винялес и Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP) нямаха достоен отговор на французина.

Пресичайки финала,  Куартараро записа името си в историята. Преди седмица той стана осмият най-млад пилот с победа във висшия клас. Освен това стана първият сателитен пилот на Yamaha, спечелил състезание в MotoGP. Третото му постижение бе, че е първият пилот на Yamaha, спечелил от първа позиция след Лоренсо във Валенсия 2016 г. Отделно бе първият френски състезател, победител в кралската класа след 20 години.

Сега Марсилезата звуча на Херес два пъти за седем дни. Този уикенд Куартараро стана вторият най-млад мотоциклетист, спечелил две поредни състезания от висшия клас след Марк Маркес (Repsol Honda). Новакът за годината стана най-успешният френски пилот при кралете.

Французинът се възползва от отсъствието на световния шампион, но на практика и другите пилоти не му опонираха здраво. След този успешен уикенд за Куартараро, ето какво коментира той:

“Този уикенд беше труден. Обикновено започваме с нова гума на старта. Решихме обаче с Yamaha да направим загряване с три обиколки, за да видим дали гумата е наред. Бяхме щастливи да направим невероятно темпо, за да отворим голяма разлика. Бях доволен от темпото, защото наистина беше тежко. Когато достигнах разлика от две секунди, не бе трудно да направя и четири.

Направих някои грешки, но малки. Беше адски трудно да направя 25 обиколки при тази температура. Мисля, че това бе най-трудната надпревара в живота ми, честно казано. Беше горещо, нямах въздух, ръцете и краката ми сякаш горяха… Беше наистина трудно, но се чувствах добре на мотора. Това, което е трудно в MotoGP понякога е просто да завършиш състезанието. Състоянието на пистата спрямо миналата седмица бе различно. Трябваше да се адаптирам много бързо. Мисля, че това е най-трудното на Херес.”