Moto3: Тацуки Сузуки печели от първа позиция

Тацуки Сузуки (SIC58 Squadra Corse) превърна първата си позиция на старта на Гран при на Андалусия в победа в състезанието в Moto3. Японецът водеше и запази позицията си пред финиширалия втори Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing). Трети стана Челестино Виети (SKY Racing Team VR46). Така Сузуки се реваншира на миналата седмица, когато стартира пак от първа позиция, но стана 8-и.

Драма преживя лидерът в шампионата Алберт Аренас (Soliunion Aspar Team Moto3), който катастрофира. До момента той имаше  две победи. Същото разочарование изпита и Аи Огура (Honda Team Asia), който също падна.

Сузуки взе холшота и поведе. Преследваха го Габриел Родриго (Kömmerling Gresini Moto3) и Огура. Най-прогресиращият пилот бе Дарин Биндер (CIP Green Power KTM), който стартира 25-и с две най-бързи обиколки влезе в топ 10. Отпред имаше група от 10 състезатели. Те правеха класическа битка в Moto3. Родриго и Раул Фернандес (Red Bull KTM Ajo) на няколко пъти догонваха Сузуки.

Лидерът на шампионата Аренас се чувстваше удобно във водещата група. Той обаче не прецени добре подстъпа към бързия десен 11-и завой. Аренас падна и бе откаран към медицинския център за преглед. Преди това бе паднал и Огура. Така топ пилотите бяха  аут.

Дуелът се заформи между Сузуки и Макфий. Шотландецът направи грешка и мястото му заеха Родриго и Биндер. Биндер взе втора позиция от аржентинеца. Тони Арболино (Rivacold Snipers Team) падна, заедно с Феранандес и турчинът Дениз Ончу (Red Bull KTM Tech3), който имаше рожден ден. Те катастрофираха на завой 5.

Сузуки бе начело. Макфий с пребори с Биндер след труден дуел. Биндер всъщност допусна грешка на завой 5  и остана 5-и. Шотландецът бе още по-нахален. Искаше да заеме местенцето на Сузуки и го атакува на завой 13, но не успя.

Така Тацуки Сузуки спечели. Това бе неговата втора победа в Moto3.  Мафий взе важни 20 т.  Виети за стана трети,  като за него това 5-и подиум в класа.

Биндер бе 4-и, следван от Родриго – 5-и. Той финишира след Джереми Алкоба (Kömmerling Gresini Moto3). Той обаче получи наказание от 3 секунди и стана 7-и. Пред него бе Раул Фернандес.

Аренас продължава да води във временното класиране. Сузуки излезе втори, на 6 т. от лидера. Макфий е трети с 40 т. Огура се смъкна 5-и във временното класиране.