Moto3: Макфий триумфира в старт №150 от 17-а позиция

Шотландецът Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing) спечели 150-ата Гран при в клас Moto3. Той финишира първи на пистата Мизано Марко Симончели като направи карането на живота си. Макфий спечели драматичното състезание, като стартира от 17-а позиция.

Втори стана потеглилия от първа позиция Аи Огура (Honda Team Asia), като записа още един подиум срещу името си. Той финишира само на 0,037 сек. след победителя. Трети стана победителят от миналата година Тацуки Сузуки  (SIC58 Squadra Corse). Така машините на Honda окупираха подиума в Мизано. Нещо повече – пилоти с мотоциклети Honda заеха първите 7 места.

Лидерът в шампионата Алберт Аренас (Pull&Bear Aspar Team Moto3) катастрофира в предпоследната обиколка, когато бе в лидерската група и се бореше за победата. Това не бе единствената драма в надпреварата.

В последния сектор на последната обиколка бе битката между Огура, който изпревари отвътре Сузуки. Макфий обаче бе по-бърз, не направи грешки и пресече първи финала. Това е първата му победа след Льо Ман 2019. С второто си място Огура се доближи само на 5 т. до Аренас във временното класиране. Той се възползва максимално от липсата на късмет на лидера в класирането.  Сузуки, който кара за отбора, носещ името на Марко Симончели, почете паметта на пилота с подиум.

Новакът Джереми Алкоба (Kömmerling Gresini Moto3) стана 4-и и постигна най-добрия си резултат досега. Той бе по-бърз в последната обиколка от съотборника си Габриел Родриго, който стана 5-и. Шести бе Тони Арболино (Rivacold Snipers Team). Той победи Хауме Масия  (Leopard Racing) – 7-и, в последната обиколка. Всички тези пилоти бяха с мотоциклети Honda

Осми стана завърналият се в този клас Романо Фенати (Sterilgarda Max Racing), който постигна най-добрия си резултат за сезона. Денис Фоджия (Leopard Racing) и Андреа Миньо (SKY Racing Team VR46) оформиха топ 10 в класирането.