MotoGP: Доминация на Ducati в третия ден от теста на „Сепанг“

Тимът на Mission Winnow Ducati завърши прекрасно първия предсезонен тест, който се проведе тази седмица на малоайзийската писта „Сепанг“. Във вчерашния последен ден състезателите на италианския отбор буквално избухнаха, като класирането обяви Данило Петручи, а Андреа Довициозо зае 4-тата позиция.

„Сепанг“ посрещна пилотите в сряда с горещи температури и слънчево време. Почти през целия ден температурата на въздуха бе близо 30 градуса, а на асфалта – над 50! Тестът стартира обещаващо за състезателите на Ducati, като Петручи спря хронометрите на 2:00.051 минути, което му бе достатъчно за 5-тата позиция, а Довициозо регистрира 2:00.197 и финишира на 8-мото място.

Във втория ден от теста Дови и Петручи завъртяха съответно по 60 и 65 обиколки, като следваха плана и направиха две по-дълги излизания на пистата в най-горещата част на деня, при която температурата на асфалта достигаше 60 градуса! Състезателят с #4 завъртя най-бързата си обиколка за 1:59.562 минути и завърши на 4-тата позиция, а пилотът с #9 се класира 9-ти с време 1:59.845 минути и само 0.283 секунди разлика от съотборника си.

През третия ден повечето състезатели се опитаха да използват малко по-хладните температури сутринта и увеличиха темпото, давайки най-добрите времена от началото на теста. Момчетата на Mission winnow Ducati се представиха повече от блестящо, като и Данило Петручи, и Андреа Довициозо подобриха досегашния рекорд на „Сепанг“ от 1:58.830 минути за обиколка, поставен от Хорхе Лоренсо през 2018. Разбира се, това е неофициално, тъй като е само на тренировка.

Петручи завъртя общо 32 обиколки, най-добрата от които направи за феноменалните 1:58.239 минути – резултат, който го постави без проблем на първото място за деня. Довициозо завърши на 4-та позиция с най-добро лично време 1:58.538 минути и 0.299 секунди разлика от съотборника си след сесия от 36 обиколки.

#09 ДАНИЛО ПЕТРУЧИ:

Днешният ден започна много успешно. По план трябваше да направя два опита да подобря времето от вчера, но един със средна задна гума, се оказа напълно достатъчен. Когато видях времето за най-добра обиколка на таблото, бях наистина щастлив. След това продължихме да работим по някои нови неща. За съжаление, паднах, докато изпробвах нов спойлер в средата на деня. В крайна сметка решихме да спрем дотук и да продължим следващите изпитания в Катар. Като цяло, тестът в Малайзия бе доста положителен за нашия отбор.

#04 АНДРЕА ДОВИЦИОЗО:

Като цяло тестът на „Сепанг“ беше успешен. Трябваше да увеличим темпото до краен предел днес, тъй като преди официалния старт на MotoGP има само още един тест – този в Катар. Всъщност, да видиш толкова много машини на Ducati в челото, означава, че следваме правилната посока. Пробвахме и нов спойлер. Естествено все още е рано за заключения, имаме още няколко неща да подобрим преди официалния старт в Катар.

Доминацията на Ducati в последния тестов ден на „Сепанг“ допълниха пилотите на сателитния тим Alma Pramac – Франческо Баная и Джак Милър, окупирайки втората и третата позиция. Днес Баная работи основно върху настройките на електрониката и спирането. Настоящият световен шампион в Moto2 завъртя най-бърза обикобка за 1:58.302 минути. Следобед, Баная реши да не се връща на пистата и да отложи състезателната симулация за следващия тест в Катар поради стомашни проблеми. Другият пилот на Alma Pramac – Джак Милър спря хронометрите на 1:58.366 минути за обиколка, завършвайки на само 127 хилядни от секундата след Петручи.

Плътно зад доминиращия квартет на Ducati се нареди Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP), който остана на 0.405 секунди от Петручи след цели 79 обиколки на „Сепанг“. Неговият съотборник Валентино Роси зае 10-тата позиция след общо 60 обиколк и най-добро време 1:59.155 минути.

Настоящият шампион Марк Маркез (Repsol Honda Team) направи 39 обиколки с най-добро време 1:59.170 минути. Заради продължаващата болка в рамото, испанецът приключи рано деня на 13-та позиция.