Караньотов спечели победата в клас Superbike в 6-тия кръг на BMU Европейския шампионат по мотоциклетизъм на писта в Румъния

Със солидна разлика от 14.662 секунди Ангел Караньотов (Ducati) грабна победата в клас Superbike в VI-тия кръг от BMU Европейския шампионат по мотоциклетизъм на писта, който се проведе днес в Румъния.

Снимка – Lap.bg

Уикендът започна перфектно за състезателя на Overdrive Racing Team, който още по време на свободните тренировки подобри най-доброто време на Motorpark Romania, завъртайки най-бърза обиколка за 1:39.700 минути. В сутрешната квалификация обаче пилотът на домакините Робърт Мурешен (Ducati) постави нов рекорд, регистрирайки 1:39.171 минути за обиколка.

В самото състезание нещата станаха още по-интересни. Караньотов стартира от втора позиция на стартовата решетка, но малко след старта изпревари Мурешан и започна да трупа преднина. В един момент състезателят на Overdrive Racing дори бе завъртял най-бърза състезателна обиколка за 1:39.306 минути.  Нещата не се промениха до края на надпреварата и българинът пресече първи финалната линия с общо време 23:31.878 минути. Мурешан остана втори. Проблемите за другия български фаворит Мартин Чой (EKO BMW Racing Team, BMW) продължиха и днес, като в резултат на това той завърши трети, на 25.216 секунди разлика.

Със страхотно състезание и изключителна битка за първото място ще се запомни надпреварата в клас SSP600. Победата с общо време 20:58.448 минути грабна Александър Георгиев (МСК Плевен, Honda). Пламен Петров (МСК Троян Мотоклуб, Yamaha) се движеше втори почти през цялото време, но допусна грешка и бе изпреварен от Милен Георгиев (МСК Плевен, Honda), който финишира с 10.046 секунди пасив. Подиумът с над 30 секунди разлика допълни Йонел Паскота (Румъния).

Невероятно състезание сътвориха пилотите в клас F600, където бургазлията Янислав Димитров (MotomaniaBG, Honda) грабна първа победа за сезона. Българинът стартира трети на стартовата решетка, а от пол-позишън потегли Павел Драганов (Троян Мотоклуб, Yamaha)           , който днес по-рано завъртя най-бърза обиколка за 1:46.044 минути на квалификациите. Димитров се движеше пети в първите няколко обиколки, но набра скорост и без проблем се настани на третата позиция, след като изпревари Валентин Тодоров (ЗедМото, Honda) и се възползва от падане на турчина Керем Укар (Honda). Грешка на румънския фаворит Влад Неага (Kawasaki) три обиколки преди края даде възможност на Димитров да го задмине. Битката продължи до самия финал, когато състезателят на MotomaniaBG изпревари Драганов в последната обиколка и пресече първи финалната линия за 19:07.275 минути. Втори на 6.810 секунди остана Валентин Тодоров, а на третата позиция с 7.091 секунди пасив се нареди Павел Драганов.

В клас F1000 първи стана Александру Шекели от Румъния (Ducati), който остави на 6.889 секунди българинът Русин Златков (Kawasaki). Подиумът допълни Адриан Рус от Румъния с Ducati.

В клас SP125 победител без изненада е Жулиета Ленкова (МСК Плевен, Априля), която завъртя всички обиколки за 16:44.516 минути. Втори стана Разван Мейтс от Румъния с Aprilia, следван от Християн Бузалковски от Македония с Aprilia.

BMU Европейският шампионат по мотоциклетизъм на писта продължава отново в Румъния утре със 7-ми кръг.