Мото-полигон “Козар Белене” край Левски посреща мотокросистите този уикенд

Този уикенд, Републиканският шампионат по мотокрос се премества леко на север от Севлиево, като мястото на срещата на най-добрите ни мотокросисти е мотополигон „Козар Белене”, град Левски. Състезанието в Левски ще бъде последното преди голямата лятна пауза на Републиканския шампионат по мотокрос.

За много от състезателите тази пауза обаче ще бъде наситена с не-малко състезания от календара на Балканския мотоциклетен съюз и ФИМ Европа, матури, кандидатстудентски изпити и други вълнуващи преживявания. Мотополигон „Козар Белене”, град Левски е едно от мотокрос съоръженията в България които могат да се похвалят с отлична инфраструктура, видимост за публиката и атрактивност като технически елементи по състезателното трасе и трудност. Всички тези фактори превръщат мотополигона в едно любимо и предпочитано трасе за много състезатели не само от северна България.

В клас МХ65, лидер в класирането с актив от 80 точки след два кръга от началото на шампионата се явява Живко Иванов (КТМ, Панчо рейсинг тийм), следван от Енис Байрамов (КТМ, Дамасцена Алба АСК, 70т.), а трети е Мартин Ангелов (КТМ, Мото спорт Сливен, 56т.). Битката между тримата ще бъде допълнена от завръщащия се от контузия Мирослав Димитров (Марица рейсинг тийм, КТМ), който сериозно изостава с точките, но има качествата да се бори за топ подиумна позиция в GP Левски. При пилотите от клас МХ85, Християн Георгиев (НСА Моторспорт, КТМ) оглавява класирането с актив от 82 точки, следван от Живко Богданов (МХ Мото, КТМ, 67т.) и само на две точки след втората позиция, трети, се намира Виктор Бориславов (Мото Спорт Варна, КТМ, 65т.). Радостин Михайлов (Несебър Мото, Сузуки), след двата си спечелени манша в Поморие, се оказа с контузия след Севлиево и участието му е под въпрос в Козар Белене.
При 85-кубиковите пилоти в Левски ще видим и Денислав Момчев (Ендуро Клуб Севтополис, КТМ, 54т.), Димитър Шимов (МСК Калабак 1969, Кавазаки, 50т.), Станислав Гошев (Ефко рейсинг Казанлък, КТМ, 50т.) и други пилоти в тази категория. Стигаме и до клас МХ2, където с пълен актив от 100т. Майкъл Иванов (НСА Моторспорт, КТМ) е начело на колоната от началото на шампионата и определя темпото на останалите пилоти.

В Севлиево миналата седмица Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ, 88т) трябваше да се задоволи с второто място на подиума въпреки, че показа отлична скорост и желание за победа. Хакан изостава със стартовете от началото на годината, докато Майкъл досега е отбелязал две победи в гръцкия национален шампионат, три победи в Балканския шампионат и в първия кръг на националния ни шампионат в Поморие бе недостижим. След Иванов и Халми, в клас МХ2 цари истинска битка за позиции и точки като трима от основните претенденти за това са двамата съотборници от Мото Спорт Варна – Николай Малинов (КТМ, 76т.), Алекс Димитров (КТМ, 74т.) и Станислав Цеклеов (АИТ Рейсинг Тийм, КТМ, 62т.). Любомир Васев (НСА Моторспорт, Ямаха, 57т.) все още не е отбелязал топ пет класиране в националния шампионат, но в Левски може и да покаже качества които да го класират на подиума.

Най-младото поколение състезатели в клас МХ2, с най- голям бонус в това състезание е домакинът от Левски МХ Груп – Виктор Касабов (Хонда), който е назад с точките след контузията в Поморие, но в Севлиево отбеляза две десети места и постепенно влиза във форма. Християн Даков (МСК Етрополе, Хускварна, 34т.) и Виктор Нейчев (Еърмакс рейсинг, Ямаха, 26т.) вече започнаха да намират своето място в клас МХ2 в своята дебютна година за тази кубатура, така че на всички нива при 250 кубиковите машини ни очакват интересни двубои.

При най-голямата кубатура 450сс, Адриан Радуца (Топ Крос ТЦС Отопени, Ямаха) поднови своята кампания по спечелването на шампионската титла на България за втора поредна година и с актив от 100 точки оглавява класирането на шампионата. Тони Цветков (Панчо Рейсинг Тийм, Ямаха, 80т.) е втори с 80т., а трети е Калоян Илиев (Еърмакс Рейсинг, КТМ) със 68т. Третата позиция в точките до момента е доста оспорвана, като Ивелин Манев (Моторейсинг Варна, КТМ) е само три точки след Илиев и в Севлиево се нареди в топ 5 за състезанието. Георги Георгиев (Несебър Мото, Сузуки, 54т.) и дебютантът в категорията Стефан Нейчев (Еърмакс Рейсинг, Ямаха, 56т.) делят само две точки помежду си, като Георгиев загуби не-малко точки в Севлиево след техническия си проблем във втория манш.

Третият състезател със 100% успеваемост и 100 точки от началото на сезона е Мартин Тодоров (Еърмакс Рейсинг, Ямаха) който не изпита сериозни затруднения в Севлиево да се изкачи на върха в клас МХ в компанията на останалите 46 състезатели. Юлиян Райчев (Панчо рейсинг Тийм, Кавазаки), е с контузия на ръката след тренировка и пропусна стартовете на „Горна Росица”, но това не попречи на Григор Царев (Джей Ар Си Моторспорт, КТМ, 82т) да покаже сериозно каране и мотивация която го изкачи на второто място във временното класиране.

С отлично каране, въпреки невероятното си падане в съботния ден, Кадир Масар (Велман Моторспорт, Сузуки, 76т.), съвсем сериозно се е заел със защитата на своето трето място в шампионата. Но завърналия се Георги Недев (Сикс Спортс, Кавазаки) се явява сериозна конкуренция на авторитетите в този клас.

За почитателите на мотокроса, Grand Prix Левски 2018 ще предложи едно незабравимо изживяване в два състезателни дни, като в събота са тренировките и първия манш за клас МХ, а в неделя след официалното откриване което е в 10:20, започват и останалите състезателни маншове които ще определят победителите за третия кръг на Републиканския шампионат.