Зрелищни състезания и 9 подиума за българите в първия кръг на BMU European Road Racing Championship 2018

След изключително зрелищни и драматични състезания във всички класове българските състезатели по мотоциклетизъм на писта записаха общо 9 подиума и първо място в отборното класиране в първия кръг от BMU European Road Racing Championship 2018, който се проведе днес на гръцката писта „Серес.” 96 пилоти от 7 държави (Гърция, Румъния, Сърбия, Македония, Турция, Австрия и България) караха в днешния ден, съобщи Българската федерация по мотоциклетизъм на официалния си сайт.

Снимка: BFM

Безспорно най-очаквана бе надпреварата в най-престижния клас SBK, където Мартин Чой (Eko BMW Racing Team, BMW) и Ангел Караньотов (Overdrive Racing, Ducati) зарадваха феновете с уникална битка до последните метри.

След като в двете квалификации за време Караньотов завъртя най-бърза обиколка от 1:19:1 минути, застана  първи на стартовата решетка, а Чой (1:20:1 минути) се нареди до него, феновете на мотоциклетния спорт бяха убедени, че предстоят безкрайно интересни 14 обиколки. Това се случи и още от началото двата мотора караха „залепени” един зад друг. Точно 7 пъти си смениха водачеството до 10 обиколка, когато на влизане в десен завой за Караньотов не остана място и излезе от пистата. Времето, което загуби Ангел беше около 9 секунди, но се върна на трасето и подгони Чой за първото място. Мартин кара разумно до карирания флаг и спечели битката между тях. За 18:50:894 минути Чой измина цялото разстояние, докато Караньотов – 18:59: 421 минути. Трети на 15 секунди зад победителя се класира Роберт Мурешан (Румъния, Ducati). След края на състезанието Чой и Караньотов джентълментски се прегърнаха под бурните аплодисменти на феновете.

Състезателите от клас SSP не отстъпиха на тези от SBK и сътвориха зрелищен екшън от старта до финала. Димитрис Каракостас (Гърция, Honda) стартира от пол позишън и заедно с Александър Георгиев (МСК Плевен, Honda), Йонел Паскота (Румъния, Yamaha) и Светлин Иванов (ZedMoto, Honda) се движеха плътно един до друг в рамките на 1 секунда. Едва в 10-тата от 12 –те обиколки Каракостас и Георгиев „разтеглиха” конкуренцията си на 5 секунди и с аванс от 0.4 секунди (16:30:1 минути общо време) гръцкият състезател видя черно-белия флаг за победата си. Георгиев – втори, а третото място зае Паскота, оставайки на 6.7 секунди от Каракостас.

В клас Formula 600 България записа още една победа. Красимир Михайлов (Троян мото клуб, Honda) потегли от петото място на решетката, но с блестящо каране в последната обиколка стигна до върха на подиума. С общо време от 11-те обиколки от 15:48:00 минути троянецът изпревари с 0.1 секунда Коста Йованович (Сърбия, Yamaha). На третата позиция се класира Асен Лилов (МСК Плевен, Honda), който завърши на 5.5 секунди зад победителя.

Истинска драма видяха зрителите във Formula 1000.  Бойко Божинов (Зедмото, BMW) стартира от първото място, но с агресивно каране в 9-та обиколка турчинът Фуркан Ибгу (Kawasaki) успя да го изпревари от вътрешната страна в предпоследния завой и финишира като лидер. И двамата през цялото състезание бяха плътно един зад друг и се движеха в  почти равни времена – 1:22 минути. С аванс от 0.174 секунди Ибгу се качи на първото място, а трети стана Русин Златков ( Зедмото, Kawasaki).

С безапелационно каране от старта до края на 10-те обиколки в SP 125 победата спечели Жулиета Ленкова (МСК Плевен, Aprilia), която завърши с време 16:37:07 минути. След нея на повече от минута финишира македонецът Християн Бузалковски, а трети на 14 секунди зад Бузалковски пресече финала друг наш сънародник Пламен Петров (МСК Плевен, Aprilia).

Високоскоростният адреналинов мото-уикенд на „Серес” продължава утре от 11:40 часа с 2-ия кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2018 .