Three Mountains Hard Enduro Bansko 2018: Втора поредна победа за Атанас Ангелов при „Експертите“

Със сравнително приятно есенно време и при отлична организация от страна на Мото Дружина Банско, Община Банско, сдружение BG-X Enduro Championship и Българска федерация по мотоциклетизъм завърши Three Mountains Hard Enduro Bansko 2018 – 10-ти предпоследен кръг на Републиканския шампионат в зрелищната дисциплина. Той приключи с атрактивен ендурокрос на затворено трасе в неделя, който премина с битки до самия финал във всички класове.

В клас „Профи“ победителят от съботната навигация Теодор Кабакчиев (Extreme Racing, KTM) беше безапелационен и в неделя, триумфирайки в ендурокроса, изминавайки 5-те обиколки за 10:41.2 минути. Зад него Димитър Цветков (Buhovo Extreme, KTM) се движеше втори, но падна на легналите гуми в третата обиколка, като по този начин позволи да бъде изпреварен от Искрен Генов (WINBET Hard Riders, Husqvarna), който финишира с 11.7 секунди зад габровеца.

Теодор Кабакчиев, снимка: Тодор Пашов

В крайна сметка с пълен актив от 40 т. Three Montains Hard Enduro Bansko 2018 спечели Кабакчиев, следван от Генов с 34 т. и Емил Грудев (Къртачите, КТМ) – 29 т.

“Банско завърши, всичко е отлично. Взех победата и в двата дни, трасетата бяха супер, имаше както и технични, така и бързи участъци. Доволен съм от организаторите, отново ни спретнаха едно започнящо се състезание. Доволен съм и от себе си, не правих грешки и се наслаждавах на карането по банския регион.” – каза Теодор Кабакчиев след финала.

В клас „Експерт“ в ендурокроса първи с време 7:27.3 минути за 4 обиколки стана французинът Хюго Бернард (KTM), следван на 6.8 секунди от Кристиян Петров (WINBET Hard Riders, KTM) и на 15.1 секунди от Атанас Ангелов (WINBET Hard Riders, KTM). С по-добра навигация обаче и 37 точки втора поредна победа в BG-X Ендуро шампионата грабна Ангелов, следван от Александър Атанасов (Extreme Racing, Husqvarna) – 31 точки и Михаил Митов – 30 точки.

Само на 22 години, Атанас Ангелов е един от многото млади таланти в българското ендуро, който за първа година в шампионата вече се настани удобно в челната тройка при „Експертите“. Ето какво сподели той след финала на Hard Enduro Bansko 2018:

Снимка: Мото Дружина Банско

„Организацията беше перфектна от всяка гледна точка, а самият ендурокрос беше доста атрактивен за публиката. В навигацията стартирах 4-ти и след няколко обърквания изостанах до 8-ма позиция. Слез това започнах да наваксвам. Прахта беше страхотна, почти нищо не се виждаше по време на целия трак! На 20 км изкривих заден диск и остнах без спирачка, но се опитах да не изоставам. Към 50-60 км започнахме да се движим заедно с Михаил Митов и така до финала, където достигнахме и Кристиян Петров. Битката при нас бе наистина жестока, карахме доста бързо и първите четирима бяхме в рамките на няколо секунди. Бях трети, но ми се отвори перфектната възможност и минах покрай Кристиян с около 145 км/ч при 5 м видимост и доста дупки, коловози, камъни. В неделя на финалната серия на Ендурокроса имаше лек фалстарт, затова и стартирах последен, но успях да наваксам още в първата обиколка. Държах сравнително добро темпо, за което и резултатът е налице – първо място.“

При „Сеньорите“ състезателят на WINBET Hard Riders Стоян Пачарозов (KTM) беше безупречен и в Ендурокроса, печелейки победата с общо време 7:49.2 минути и оставяйки на 10.5 секунди французина Жан Бернард с КТМ. Така с пълен актив от 40 точки от двата дни, Пачарозов спечели Three Mountains Hard Enduro Bansko. Въпреки 4-тото място в ендурокроса и заради по-доброто представяне в навигацията, втори с 32 точки стана Габриел Тотев (Extreme Racing, KTM). Подиумът допълни завършилият трети в ендурокроса Момчил Генов (WINBET Hard Riders, Gas gas) – 32 точки.

В клас „Стандарт“ челната тройка в ендурокроса оформиха Иван Печев (Hard Enduro Pleven, Husqvarna), Франц Иванов (Honda) и Цанислав Денчев (Ярост Трявна, КТМ). Победител в Three Mountains Hard Enduro Bansko 2018 обаче с 37 точки стана Иван Михов (AFG Racing Plovdiv, Yamaha), а подиумът допълниха Генади Илиев (Hard Eunduro Pleven, KTM) – 34 точки и Денчев с 32 точки.

При АТВ-тата първи, както в ендурокроса (3:53.3 минути за 3 обиколки), така и в предпоследния кръг стана Славян Тодоров (Extreme Racing, Yamaha), следван от Красимир Колев (4×4 Adventure, Honda), който финишира с близо минута след него. В крайното класиране за състезанието Тодоров печели с 40 точки пред, Колев с 34 и Дани Трифоов (Extreme Racing, Yamaha) – 30 точки.

Финалният кръг на Републиканския шампионат по Ендуро, който ще се проведе в уикенда 13-14 октомври, се очаква с изключителен интерес, тъй като това ще е първото издание на надпревварата SOUTH PARK ENDURO KIRKOVO.