Мотокрос: Петър Петров 14-ти в квалификациите на клас MXGP в Grand Prix Bulgaria

Българската надежда в Световния шампионат по мотокрос Петър Петров (Honda) се нареди на 14-та позиция в квалификациите на клас MXGP за Grand Prix Bulgaria. Надпреварата, която е 17-ти кръг от първенството на планетата в зрелищната дисциплина, се завърна с пълна сила на мото-полигон „Горна Росица“ в Севлиево, а над 5000 зрители, които заляха трасе №1 в света, доказаха за пореден път, че интерес към този спорт у нас има и той изобщо не е малък. При отличната организация от страна на Българската федерация по мотоциклетизъм и  промоутърите на световния шампионат Youthstream, днес се състояха свободните тренировки и квалификациите в класовете MXGP, MX2, EMX250 и EMX300, както и първите маншове в последните два класа. Стартовият списък включва 93-ма състезатели от 33 държави.

Снимка: Lap.bg

В клас ЕМХ300 най-бърза обиколка за 1:58.072 минути записа чехът Васлав Ковар (Gas gas). Първият състезателен манш по-късно обаче бе спечелен от Майк Крас от Холандия с КТМ за общо време 29:59.371 минути, следван от Брад Андерсън (Великобритания, КТМ) със 7.259 секунди пасив. Ерик Уилемс от Белгия с КТМ стана трети с 19.755 секунди разлика, а Ковар остана четвърти.

Трима българи излязоха на стартовата решетка за квалификацията на клас ЕМХ250. Майкъл Иванов (КТМ), Николай Малинов (KTM) и Станислав Цеклеов (КТМ) се разписаха  съответно с 5-то, 19-то и 23-то място. Най-добра обиколка регистрира Брайън Стрюбърт (Kawasaki) – 1:53.589 минути, който малко по-късно спечели и първият състезателен манш в тази категория с общо време 29:38.030 минути. Втори, на 7.656 секунди остана Матис Байсраме от Франция с Honda, следван от сънародникът му Том Виале (KTM) с разлика 11.360 секунди. Майкъл Иванов вдигна на крака публиката в Севлиево, движейки се 4-ти, но 3 обиколки преди края падна и в крайна сметка финишира пети. Цеклеов е 23-ти, а Малинов – 27-ми.

Майкъл Иванов, снимка: Lap.bg

Битките в клас MX2 започнаха още от квалификацията. Хорхе Прадо (KTM) поведе без изненада групата в 20 минутната плюс 2 обиколки сесия и увеличи преднината си с над 3.5 секунди. Американецът Томас Ковингтън започна да намалява бързо разликата, като малко преди финала на квалификацията се възползва перфектно от грешка на испанеца и финишира първи с 2.615 секунди преднина.

Дебют в клас МХ2 на световния шампионат по мотокрос направи българският състезател Алекс Димитров (КТМ), който се класира на 22-ро място.

Страхотното представяне на Джефри Херлингс (KTM) в клас MXGP в първия ден на Grand Prix Bulgaria 2018 не изненада никого. Холандският състезател поведе още от старта пред Тим Гайзер (HRC Honda) и състезателя на Monster Energy Kawasaki Клемент Дисал. Победителят в предишната квалификация в Швейцария Антонио Кайроли (Red Bull KTM Factory Racing) завърши четвърти стартовата обиколка, следван от Ромейн Фебре (Monster Energy Yamaha Factory MXGP). Отпред Херлингс и Гайзер се движеха почти един до друг в първите няколко обиколки, преди холандецът да започне да натрупва преднина. На обиколка №6 Кайроли „сдаде“ четвъртата позиция на Фебре и остана отзад на 5-то място, докато французинът изпусна Десал за 3-тото.

Така холандецът триумфира без проблем в квалификацията на клас MXGP, пресичайки финала за общо време 7:33.603 минути. Втори, на 1.672 секунди се нареди Тим Гайзер (Словения, Honda), а на третата позиция се класира Клемент Десал (Белгия, Kawasaki).

В днешния ден се забеляза изключително отсъствието на Президента на Българската федерация по мотоциклетизъм Богдан Николов – основният виновник за провеждането на Grand Prix Bulgaria 2018. Президентът на FIM-Европа Волфганк Сръб изказа разочарованието си именно от отсъстивието на г-н Николов, който според него, а и според всички нас е „човекът, дал всичко от себе си, за да може България отново да бъде домакин на кръг от Световния шампионат по мотокрос“.

В интервю за БТА и Riders.Live Сръб сподели:

„Много години вие бяхте трасе №1 за мотокрос. Днес отново доказахте, че можете да продължите тази традиция. Богдан Николов прави каквото може и всичко по силите си, но не може сам! Мотокросът е един от най-проспериращите спортове в света в последно време и безспорно, един от най-успешните в България. Вие сте елитът, когато става въпрос за организация. А защо не фигурирате в календара за 2019, попитайте хората в София“.

Официалното откриване на Grand Prix Bulgaria 2018 ще бъде утре от 10.00 часа, след което програмата продължава с вторите състезателни маншове в класовете EMX300 и EMX250, както и четирите манша в класовете MX и MX2. Заповядайте на мото-полигон „Горна Росица“.