Безапелационна победа за Теодор Кабакчиев в 8-мия кръг на Републиканския шамипонат по Ендуро

С абсолютен актив от 40 точки и безапелационни победи в неделния пролог и навигацията в понеделник, състезателят на Extreme Racing – Габрово Теодор Кабакчиев (KTM) спечели първото място в клас „Профи“ на 8-мия кръг от Републиканския шампионат по Ендуро (BG-X Ендуро шампионата).

Както вече Riders.Live съобщи, той се проведе в рамките на най-мащабната Ендуро надпревара у нас Six Days Crazy Job 2018, която стартира в неделя край Енина, Казанлък и ще продължи до петък. На стартовете в различните класове застанаха общо 150 състезатели от България, Австрия, Австралия, Сърбия, Румъния, Великобритания, Португалия, Украйна и Германия, а организаторите от мотоклуб Crazy Job и Българската федерация по мотоциклетизъм бяха подготвили колкото живописни, толкова и предизвикателни трасета.

Six Days Crazy Job 2018 започна с изненада още от пролога, който за пръв път този сезон се проведе по правилата на „Ерзберг родео“. Пилотите стартираха от Енина и трябваше да изминат около 15 километров трак, прокаран нагоре към Бузлуджа, като финалът беше точно под самата чиния. Вчера се проведе и първият ден от навигацията, като трасето обхващаше около 100 километрова отсечка със старт отново в Енина и маршрут – основно южните склонове на Стара планина. За класовете „Стандарт“, „Сеньори“ и „Жени“ трасето бе с дължина около 70 км, за „Експертите“ – около 90, а за „Профи“-тата – 102 километра с различни степени на трудност.

КЛАС „ПРОФИ“

В клас „Профи“ без изненада първи до финала на Пролога се изкачи Кабакчиев, който измина трасето само за 19:27.6 минути и остави на 53.1 секунди втория Давид Хиен (KTM) от Германия. Трети с 1:20.3 минути разлика финишира Искрен Генов (Winbet Hard Riders, Gas Gas). Челната тройка за BG-X Eндуро шампионата оформи Драгомир Добрев (МК Боляри, КТМ).

Състезателят на Extreme Racing нямаше никакви проблеми и с навигацията в понеделник, като измина с лекота трасето за 3:50 часа, финиширайки на близо половин час пред Искрен Генов. Генов, който срещна проблеми с GPS-а в началото на деня, успя да навакса и с общо 34 точки от двата дни взе среброто в 8-мия кръг на BG-X Ендуро шампионата. Въпреки, че караше с контузия на ребрата, много добре вчера се представи състезателят на МК „Боляри“ Димитър Митов, който допълни челната тройка с близо час разлика от Кабакчиев в навигацията и 29 точки за крайното класиране.

Димитър Митов, снимка: ActionGraphers.com

Проблеми с маркировката в пролога попречиха на втория във временното класиране Илиян Кузманов (KTM) да се класира на по-предно от 13-тото място. Лошият късмет за състезатялея на AFG Racing Plovdiv продължи и вчера, когато около средата на състезанието счупи пръст в движение и трябваше да завърши с контузия. Все пак благодарение на 5-тото място в понеделнишката навигация, Кузманов завърши пети в навигацията и с общо 24 точки допълни топ 5 за 8-мия кръг от BG-X Ендуро шампионата.

КЛАС „ЕКПЕРТ“

При „експертите“ пол-позишън в пролога спечели Филип Наумов (Hard Enduro Pleven, Gas gas), който достигна Бузлуджа за 22:06.5 минути, следван от австриеца Томас Бах (KTM) на 11.8 секунди разлика и германеца Томас Крайвиц (KTM) – на 14.9 секунди. С много добро каране обаче победител във вчерашната навигация стана Иван Печев (Hard Enduro Pleven, Husqvarna), който преодоля трасето за 3:26:28 часа, а челната тройка оформиха Патрик Кафка (KTM) с около 6 минути разлика и Наумов с 8 минути пасив. Така на подиума в клас „Експерт“ се качиха Наумов с общо 37 точки, Печев с 33 точки и Димитър Христов (Winbet Hardriders, Husaberg) – 29 точки.

Филип Наумов, снимка: Actiongraphers.com

КЛАС „СЕНЬОРИ“

В клас „Сеньори“ (за състезатели над 40 години) заради най-добро време на пролога – 23:10.8 минути първи в понеделник потегли Габриел Тотев (Extreme Racing, KTM), следван от Стоян Пачарозов (Winbet Hard Riders, KTM) – + 6.5 секунди и Данчо Йорданов (Crazy job, KTM). В понеделник обаче Пачарозов пресече първи финалната линия за общо време 4:13:55 часа, следван от Генов на 13:50 минути разлика и Ненчо Стефанов (Дамасцена Алба АСК, Beta) – +32:13.5 минути разлика.

В крайна сметка първото място в 8-мия кръг на Републиканския Ендуро шампионат зае Пачарозов с общ актив от 37 точки, пред Генов и Тотев – с по равен брой от 31 т., които оформиха челната тройка.

КЛАС „СТАНДАРТ“

В клас „Стандарт“ с абсолютна победа в пролога и навигацията за BG-X Ендуро шампионата първи стана Александър Попминчев (Дамасцена Алба АСК, Husqvarna) – 40 т., а топ 3 допълниха Генади Илиев (Hard Enduro Pleven, KTM) – 32 точки и Десислав Василев (Extreme Racing, Beta) – 29 точки.

КЛАС „ЖЕНИ“

При жените с общ актим от 37 точки за двата дни първото място грабна Мария Луиза Раева (MK Боляри, КТМ) пред съотборничките й Ина Джамбазова (KTM) – 15 точки и Зорница Тодорова (Husqvarna) – 10 т., като последните две не караха вчерашната навигация.

КЛАС „АТВ“

В клас „АТВ“ състезателите на Extreme Racing Славян Тодоров (Yamaha) и Емил Комаровски (Yamaha) си размениха по една победа, но заради по-добрата навигация въпреки равния брой от 37 точки, победител в 8-мия кръг стана Тодоров. Подиумът допълни Рени Христова (4х4 Adventure, KTM) – 27 т.

Six Days Crazy Job продължава днес с втория ден от навигацията, в сряда е почивка, а финалът е в петък. Очаквайте подробности.