Победа за Майкъл Иванов в S3 и подиуми за българите в SM Junior във втория кръг от Европейското по СуперМото

13 български състезатели взеха участие в четвъртия кръг от BMU Европейския шампионат по СуперМото (SM65, SM85, S3, S Open) и втори от Европейския (SM Junior, S3), които се проведоха този уикенд в Солун, Гърция. Състезанията се състояха при изключителен интерес и много публика, тъй като южната ни съседка бе домакин и на четвъртия кръг от световния шампионат в клас S1 на зрелищната дисциплина. Родните пилоти за пореден път показаха отлична форма и се прибраха в България с победи в европейските и балканските серии.

Състезателите от класовете S3 и Оpen стартираха заедно, като в първия манш първи финалната линия пресече румънецът Влад Неага (Honda), а втори на само 0.256 секунди завърши Янко Ташев (МСК Ридо Самоков, TM), следван от Майкъл Иванов (НСА Моторспорт, КТМ, клас S3) – на 1.372 секунди разлика от победителя. Във втория манш Ташев кара страхотно и грабна победата. Макар и с по-слаб 250 сс мотоциклет, втори на 19.705 секунди разлика успя да завърши Майкъл Иванов, следван от Влад Неага.

В крайна сметка с по-добър втори манш победител в S Open стана Янко Ташев – 47 т., а Неага – 47 т. и Георги Владимиров (Airmax Racing) – 40 т. оформиха топ 3.

Стартирах втори в двата манша, като в първия така си и финиширах. Във втория манш 3-4-тата обиколка успях да изпреваря Неага и да завърша първи.“ – каза Янко Ташев.

На квалификацията ми беше първото излизане без падане. Регистрирах време 1:15.65 минути, което беше четвърто и спрях. По-късно разбрах, че Георги Георгиев го е подобрил и ще стартирам от 5-та позиция. Успях да вряза трети в първия завой. В осмата обиколка паднах, но другите бяха далеч зад мен, а пък аз бързо ставам и не можаха да ме изпреварят! Във втория манш отново успях да вляза трети в първия завой. През цялото време бях плътно зад Неага, но много му върви мотора и той успя да финишира преди мен“ – бяха думите на Георги Владимиров след финала.

Започнахме уикенда с проблем. Транспондерът ми не регистрираше никакви времена в първата тренировка и нямаше как да разбера с каква скорост се движа. Организаторите успяха да оправят проблема за втората тренировка. В първия манш успях да направя много добър старт и взех холшота. След това успях да задържа темпото и да финиширам пръв. Във втория манш пак взех холшота, но след 3 обиколки Янко Ташев пропусна един завой и ме изпревари в нарушение на правилата. След това малко проблеми ми създаваше Иванов: въпреки че не се състезаваме в един и същи клас, той се опита да ме изпревари с цел да даде втората позиция на друг български състезател. За щастие не успя и аз завърших втори в S Open– каза Влад Неага пред Riders.Live.

Покарахме доста добре. Тръгнах 11-ти в първия манш, но ми се откачи седалката и спирах два пъти в бокса, заради което завърших много назад. Втория манш финиширах 11-ти. Беше ужасна жега и умората просто си каза думата. Това ми е позицията и от двата манша в общото класиране, иначе съм 8ми в моя клас.“ – каза състезателят на BGPower Янко Николов.

Пилотът на НСА Моторспорт Майкъл Иванов извоюва категорични победи със стабилни разлики в по-малкия клас S3 и заслужено се върна в България с пълен актив от 50 точки. Подиумът допълниха Мухачит Зенгин от Турция с TM – 44 точки и Алекс Димитров (Мотоспорт Варна, KTM) – 40 точки. Във временното класиране на шампионата лидер е Зенгин с 91 точки, но Иванов е на само точка след него.

Като цяло се получи много добро състезание. Стартирах трети в първия манш, но правата на пистата е много дълга, моят мотор е малко по-бавен от на първите преди мен, които са в клас S Open и завърших на тази позиция. Във втория манш се получиха няколко много добри изпреварвания между мен и Влад Неага. Бях плътно зад него през цялото време и в крайна сметка успях да го задмина за второто място. Като пистата не предлагаше много възможности за изпреварване, но аз имах предимство на оф-роуд частта.“ – каза Майкъл Иванов след състезанието.

На стълбичката за награждаването в клас SM Junior стъпиха двама българи – Виктор Нейчев (AirMax Racing Team, KTM) и Кристиан Иванов (НСА Моторспорт, КТМ). Победител с пълен актив от 50 т. Стана чехът Ян Улман (Kawasaki), който в първия манш завърши с 16.275 секунди пред Нейчев, а във втория изпревари българина със само 2.684 секунди. Иванов допълни подиума с две трети места. Във временното класиране за шампионата обаче Нейчев води актив от 96 т. пред Улман с 86 и Кристиян Иванов с 85 точки.

В клас S1 с пълен актив от 50 т. победата грабна Томас Шарер (TM Racing Factory Team, TM), а подиумът допълниха Павел Кеймар (Degasoline, TM) – 42 т. и Мауно Хермюнен (SWM Factory, SWM)- 36 точки.