С много кал, зрелищен ендурокрос и победа за Искрен Генов в „Профи“ завърши Xtreme Enduro – Севлиево

С победа в навигацията и второ място в ендурокроса Искрен Генов (WINBET Hard Riders, Husqvarna) грабна победата в клас „Профи“ в крайното класиране на Xtreme Enduro – Севлиево – I кръг от Републиканския шампионат в зрелищната дисциплина (BG-X Enduro Championship). Надпреварата се проведе на мото-полигон „Горна Росица“, а организатори бяха МСК Ендуро Севлиево със съдействието на Община Севлиево. Стартовият списък наброяваше общо 122 състезатели, разделени в класовете „Профи“, „Експерт“, „Стандарт“, „Сеньор“ и „Жени“.

В неделя обаче „сеньорите“, които не получиха никакво класиране в съботната навигация, обявиха стачка и не стартираха в ендурокроса.

Какво се случи в отделните класове?

Кал, кал и пак кал“ – така и състезатели, и организатори описаха днешния ден от Xtreme Enduro Севлиево.

Искрен Генов, снимки: Жоро Хаджиев

В клас „Профи“ пилотите трябваше да карат 2 манша, точките от които определиха и подредбата в класирането на Ендурокроса. Многократният шампион Теодор Кабакчиев (WINBET Xtreme Riders, KTM) нямаше никакви проблеми тук и триумфира в двете състезания, затваряйки някои от конкурентите си с обиколка. Победителят от навигацията Искрен Генов записа резултат 2-3 в двата манша и с 22 точки, завърши втори Ендурокроса. Така Кабакчиев и Генов се оказаха с равен брой точки в крайното класиране на Xtreme Enduro – Севлиево – 37, но заради по-добрата навигация вчера състезателят на WINBET Hard Riders се качи на най-високата стълбичка на подиума. Подиумът, както днес, така и в първия кръг на РШ по ендуро, допълни Михаил Михайлов (МК Боляри, КТМ) с общ актив от 10 точки.

В клас „Експерт“ състезателите караха на серии, като челната тройка в ендурокроса окупираха Руслан Цветанов (Buhovo Xtreme, KTM), Кристиян Петров (WINBET Hard Riders, KTM) и Светослав Маринов (МСК Ендуро Севлиево, КТМ). Така с 37 точки победител в Xtreme Enduro – Севлиево стана Петров, следван от Цветанов с 33 точки и Маринов с 32 точки.

Кристиан Петров, WINBET Hard Riders

Иван Михов (WINBET Hard Riders, Yamaha) грабна победата в ендурокроса на клас „Стандарт“, следван от Людмил Христов (Алба Давасцена, АСК, Honda). Краен победител в Xtreme Enduro – Севлиево с общо 33 точки стана пилотът на домакините Камен Дочев (KTM). Михов завърши втори в първия кръг от РШ с 33 точки, а подиумът допълни Мирослав Стоянов (СИКС СПОРТС, КТМ, 30 т.), който стана трети и на ендурокроса.

И 5-те дами се включиха в ендурокроса и по нищо не отстъпиха на мъжете. Първа обиколката преодоля Габриела Мартинова (WINBET Xtreme Racing, KTM), а след нея финишираха Мария Луиза – Раева (МК Боляри, Beta) и Ина Джамбазова (МК Боляри, КТМ). Xtreme Enduro – Севлиево спечели Мартинова с 37 точки, а топ 3 оформиха Джамбазова с 35 и Раева – с 12 точки.

Габриела Мартинова, снимки: Тодор Пашов

Републиканският шампионат по Ендуро продължава в Габрово на 4-5 май 2019. Всички коментари на фаворитите в отделните класове очаквайте утре в Riders.Live.