Пред родна публика Холандия спечели Олимпиадата в моторните спортове – Купата на нациите в мотокроса

Отборът на Холандия в състав Джефри Херлингс с КТМ, Глен Колденхоф с КТМ и Калвин Вландерен с Хонда спечелиха Олимпиадата на моторните спортове. Пред родна публика, на изключително тежкото заради проливния дъжд трасе и след страхотно каране и тримата пилоти успяха да детронират миналогодишния шампион Франция (който завърши на 5-то място с 68 наказателни точки) и да вдигнат най-престижния трофей в мотокроса – Купата на нациите с актив от едва 18 наказателни точки.

Втори и трети съответно  с 47 и 58 наказателни точки завършиха състезателите на Белгия и на Великобритания.

Присъствието на световните шампиони за тази година Тим Гайзер и Хорхе Прадо в редиците на Словения и на Испания се оказа недостатъчно за по предно класиране. Словения завърши на 13-то място с 89 наказателни точки, а Испания е 9-та със 73 точки.

Регламентът определя  в състезанието да участват отбори от по трима пилоти. Всеки тим записва 6 резултата, като се взимат петте най-добри времена. Отборът събрал най-малко наказателни точки печели престижния трофей.  Надпреварата се проведе в три манша – в първия  караха пилотите МХGP и MX2, във втория видяхме тези в класове MX2 и Отворен, а в третия на старт застанаха състезателите в MXGP и Отворен.

В първият манш (МХGP и MX2) Тим Гайзер с (Хонда) показа защо тази година спечели световната титла. Словенецът грабна победата, след оспорвана битка в последните метри с Джефри Херлингс. Любимецът на местната публика направи страхотно каране в първото си излизане на трасето, като 0.897 секунди не му достигнаха да се поздрави с първото място. Трети завърши световният номер едно в клас МХ 2 Хорхе Прадо (Испания) с КТМ

FIMMN_Other_R1MXGPMX2_RaceClassification-3421_7_20_361_1_C610C3DECB33FC61BE6610273EC270D7

Вторият манш (MX2 и Отворен)   Глен Колденхоф с КТМ донесе само една наказателна точка за състава на домакините, след като спечели убедително частта. На 5 секунди след него, втори финишира Пол Йонас (Латвия) с Хускварна, а 41 секунди след първия карирания флаг видя и Шон Симпсън (Великобритания) с КТМ.

FIMMN_Other_R2MX2O_RaceClassification-3421_7_20_362_1_52CA4BAB34635653763CCF75EB4C112B

Третият манш противопостави пилотите от класове в MXGP и Отворен. След изключително лошия старт на фаворита Джефри Херлингс, който падна и изостана в подреждането, надеждите на домакините се прехвърлиха към Глен Колденхоф, който не ги разочарова. Вторият пилот в екипа на Холандия записа втора победа в това състезание, като успя да изпревари само с 2 секунди и половина другия фаворит за първото място Тим Гайзер. Трети завърши Пол Йонас (Великобритания).

FIMMN_Other_R3MXGPO_RaceClassification-3421_7_20_363_1_9955BFD061CEA53D74DC21A4841F8785