Мартин Чой триумфира в Долна Митрополия

Мартин Чой (ЕКО BMW) победи шампиона Ангел Караньотов (OVERDRIVE, Дукати) в клас Супербайк от последния кръг на българския шампионат по мотоциклетизъм на писта. Домакин на финалните състезания беше писта “Долна Митрополия” край Плевен, където караха 115 състезатели от България, Турция, Румъния, Сърбия, Северна Македония и Гърция.

77 – Martin Choy, SBK – БМФ, ИЕШ/НШ Писта, Серес – 17.04.2015 – Петък © Copyright: Plamen Kodrov/ LAP/ kodrov@lap.bg +359884563806

Караньотов спечели съботната квалификация с 24 хилядни от секундата пред Чой, но опитният пилот на BMW изпревари своя по-млад съперник още в първия завой. В крайна сметка Чой завърши 12-те обиколки с преднина от 8.7 секунди срещу Караньотов, който стана рано шампион със седемте си поредни победи. Чой завърши годината на второ място, а трети остана Роберт Мурешан (Румъния, Ямаха).

Жулиета Ленкова-Апостолова (МСК Плевен, Априля) завърши пред Пламен Христов (МСК Плевен, Априля) и Боян Петров (МСК Плевен, Априля) в SP125. Тя стана и шампион в този клас.

В SuperSport600 много силно представяне през годината и завършвайки сезона с победа записа Милен Георгиев ( КИДА Моторспорт, Ямаха). Милен успя да изпревари в 8-та обиколка Фуркан Ерълмаз ( Турция,Ямаха) и пресече финала с аванс от 5 секунди пред турския състезател. Трети завърши Йонел Паскота ( Ямаха, Румъния). Георгиев върна след 7 години шампионската титла в този клас за български пилот и заслужено получи много аплодисменти на подиума за награждаване. Втори за сезона е Пламен Петров ( Зедмото,Ямаха) , а бронзовото отличие е притежание на Йонел Паскота.

Христиан Бузалковски (Северна Македония, Хонда) завърши с аванс от 4.3 секунди пред Васил Кичуков ( Зедмото,Сузуки) и на 12.1 пред  Михаил Иванов ( ЕКО BMWрейсинг, Хонда) във F600. Шампион обаче е Янислав Димитров (Мотомания.бг, Хонда).

Християн Христов (MSC BG POWER, Кавазаки) спечели с 4.9 секунди пред Валентин Георгиев (Зедмото, Сузуки) в клас F1000 и завърши сезона по шампионски. Милен Георгиев (КИДА Моторспорт, Ямаха) направи същото в Суперспорт 600, след като изпревари турчина Фуркан Ерълмаз в осмата обиколка и го победи с 5 секунди.

В клас „Скутери” победа днес за Иво Михайлов ( Зедмото, Пиаджо), втори Алекс Николаев ( МСК Плевен, Пиаджо), трети финишира Пламен Христов ( МСК Плевен,Априля).

Много емоции и настроение по трибуните донесоха състезателите в mini bike 50, които караха за първи път в състезание на писта. Осем пилота с 50 кубикови машини даваха газ в продължение на 6 минути и 2 допълнителни обиколки. С успеха от Долна Митрополия си тръгна Пламен Христов, който изпревари с почти минута Емил Андреев и Димитър Христов.

Състезанията на летищния комплекс бяха открити с уникален мото парад, в който се включиха над 200 мотоциклетисти от цялата страна, които се дойдоха за съвместната благотворителна инициатива на Българската федерация по мотоциклетизъм и фондация „ Движение на българските майки”. Специално изработен постер с ликовете на шампионите и техните подгласници от всички класове беше направен, и пилотите се подписваха под своите снимки. Десетки души чакаха на опашка да получат по един плакат, като всички дарени средства ще отидат за нуждите на децата със синдрома на Даун.