Марк Маркес вече е шесткратен световен шампион

Марк Маркес спечели шестата си титла от световния шампионат по мотоциклетизъм в клас Мото GP. Испанският пилот на Хонда се поздрави с успех в състезанието за Голямата награда на Тайланд и стана недостижим в генералното класиране.

26-годишният състезател спечели четвърти последователен шампионски трофей в кралския клас, финиширайки за 39:36.223 минути. Основният конкурент на Маркес за титлата Андреа Дивициозо остана едва на четвърта позиция в Тайланд, на 11.449 секунди зад победителя.

Челната тройка в Тайланд се допълва от Фабио Куартараро (Франция) с Ямаха и Маверик Винялес (Испания) също с Ямаха.

Това е девета победа за сезона за Марк Маркес и общо 53-та в неговата кариера.

Четири кръга преди края на сезона испанският състезател има актив от 325 точки и е недостижим на върха в генералното класиране. Андреа Довициозо е с 215 спечелени точки на второ място.

epa07900628 Spanish MotoGP rider Marc Marquez (L) of Repsol Honda Team and French MotoGP rider Fabio Quartararo (R) of Petronas Yamaha SRT Team in action during the Motorcycling Grand Prix of Thailand at Chang International Circuit, Buriram province, Thailand, 06 October 2019. EPA/PONGMANAT TASIRI

В клас Мото 2 италианецът Лука Марини с “Калекс” постигна първата си победа за сезона. Той стартира от четвърта позиция на стартовата решетка, но бързо успя да си пробие път в колоната, след което не позволи челната му позиция да бъде застрашена отново.

Италианецът финишира с време от 38:40.882 минути, като остави на повече от две секунди зад себе си южноафриканеца Брад Биндер с КТМ. Трети завърши испанецът Икер Лекуоня, също с КТМ.

Испанецът Алекс Маркес, който потегли от полпозишън, завърши едва пети, но въпреки това успя да затвърди преднината си на върха в генералното класиране само 4 кръга преди края на шампионата. Маркес има 224 точки от 15 старта и води с 40 пред сънародника си Аугусто Фернандес, който остана четвърти на “Бурирам”. Трети със 180 точки е Биндер.

epa07900817 Winner Italian Moto2 rider Luca Marini (C) of SKY Racing Team VR46 celebrates on a podium next to second placed South African Moto2 rider Brad Binder (L) of Red Bull KTM Ajo Team and third place Spanish Moto2 rider Iker Lecuona (R) of American Racing KTM Team in the Motorcycling Grand Prix of Thailand at Chang International Circuit, Buriram province, Thailand, 06 October 2019. EPA/RUNGROJ YONGRIT

В клас Мото 3 Алберт Аренас спечели състезанието. 22-годишният испански състезател на КТМ постигна първи успех през сезона и общо трети в своята кариера, завършвайки за 38:09.383 минути.

Втори е Лоренцо Дала Порта от Италия. Мотоциклетистът на Хонда остана на 0.231 секунди зад Аренас. Трети се нареди испанецът Алонсо Лопес с Хонда.

В генералното класиране след 15 кръга в клас Мото3 води Лоренцо Дала Порта с 204 точки. Арон Канет (Испания) с КТМ, който има 182 точки, е втори до момента. Италианецът Тони Арболино заема трето място със 161 точки.

epa07900763 Spanish Moto3 rider Albert Arenas of Gaviota Angel Nieto Team celebrates with teammates at the pitlane after winning the Motorcycling Grand Prix of Thailand at Chang International Circuit, Buriram province, Thailand, 06 October 2019. EPA/PONGMANAT TASIRI