Маверик Винялес грабна първия пол-позишън за 2019 в MotoGP

След изключително интересни петъчни свободни тренировки, в които стана ясно, че две от основните фигури в MotoGP – Хорхе Лоренсо (Repsol Honda Team) и Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP) ще трябва да минат през ситото на Q1, Маверик Винялес грабна първия пол-позишън за 2019 след изключително представяне в Q2. Вчера на пистата „Лосаил“ в Катар испанецът регистрира 1’53.546 минути за обиколка, което го постави на първото място на стартовата решетка за Гран при на Катар – първи кръг от MotoGP шампионата. До него ще застанат Андреа Довициозо (Mission Winnow Ducati), който остана на 0.198 секунди от Винялес и Марк Маркез (Repsol Honda Team), който завърши трети с 0.199 секунди разлика.

Q1.

Хорхе Лоренсо оглави класирането в Q1 след първите 5 минути от началото на сесията с 1’54.563 минути за обиколка, следван от дебютантът Такааки Накагами (LCR Honda IDEMITSU) и Мигел Оливейра (Red Bull KTM Tech 3). В средата на сесията Кал Кръчлоу подобри времето на Лоренсо, а на третото място се движеше Франческо Баная. 7 минути преди края на Q1 обаче лошият ден за испанеца продължи и той падна на завой №2. Същата участ последва Тито Рабат (Reale Avintia Racing) и Йохан Зарко (Red Bull KTM Factory Racing). Времето на Валентино Роси бе достатъчно само за четвъртата позиция, след Баная. Така до Q2 се добраха само Кръчлоу и Накагами.

Q2

Дебютантът в MotoGP Фабио Куантараро (Petronas Yamaha SRT) оглави класирането в началото на Q2, но времето му почти веднага бе подобрено от другия новак в класа – Накагами. След това обаче Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP) буквално избухна и излезе начело, движейки се с 0.741 секунди по-бързо от всички останали, а Куартараро и Накагами бяха на 0.395 секунди след него преди смяната на гумите.

Андреа Довициозо

Винялес се върна на пистата, оглавявайки класирането, следван от Джак Милър (Alma Pramac Racing), който беше на 0.2 секунди зад него. Австралиецът обаче падна на завой №2, с което шансовете му за пол-позишън приключиха, а това даде шанс на Довициозо да се нареди на втората позиция на стартовата решетка за Гран при на Катар.

В същото време Маркес завъртя най-бързата си обиколка вчера за 1’53.745, което му беше достатъчно, за да грабне третата позиция със само 0.001 секунди разлика от Довициозо.

Гран при на Катар стартира днес с warm-up-а на Moto3 от 13:40 часа, а надпреварата в MotoGP е от 19:00 часа, повече подробности – първо в Riders.Live.

Поз. №. Състезател Мотор Време Разл. I Разл.с.предх.