Българските мотоциклетни таланти: Михаил Флоров

Днес в парк-хотел „Москва“ Българската федерация по мотоциклетизъм ще награди шампионите в балканските и републикански шампионати на всички мотоциклетни дисциплини. Сезон 2018 беше изключително интересен особено в пистовия шампионат, заради силната конкуренция и безспорно зрелищните битки във всички класове. Балканските и републиканските серии стартираха с два ударни кръга на една от любимите за много родни състезатели писти „Серес“ в Гърция в средата на април. По традиция тези два кръга се дублираха в края на юни (макар и този път на косъм) с още два кръга. Именно тогава имахме щастието да срещнем един млад български талант, за който се оказа, че доста фенове до момента не познаваха.

Той е само на 17 години и се състезава за в нетипичния за българските състезатели клас SSP300 на испанския шампионат RFME ESBK. Днес ви представяме пилота на Pastrana Racing Team – Михаил Флоров, който вече втора година атакува апетитната надпревара Yamaha R3 Challenge Cup – формат, при който първите трима състезатели от Гърция, Испания, Италия, Холандия и Франция се класират за т.нар. Yamaha Mastercamp, а 6-те най-добри преминали и през това „сито“ имат уникалната възможност да станат част от стартовия списък на Световния Суперспорт 300 шампионат.

СПОРТНА ВИЗИТКА:

Дата на раждане: 28.03.2001

Отбор : Pastrana racing team

Шампионат: RFME ESBK

Клас: Supersport 300

Мотоциклет: Yamaha

Крайно класиране (Yamaha challenge cup) 5 – то място през 2018 г.

Крайно класиране RFME ESBK – 16-то място (2018 г.)

Ето какво сподели Михаил пред Riders.Live:

Riders.Live: Да започнем от преди началото на сезон 2018, как ти протече предсезонната подготовка и на какво наблегна?

Мишо: Сезон 2017 беше първият ми състезателен сезон. Състезавах се в Гръцкия шампионат, клас SSP300. За жалост имах контузия (счупен глезен), която ми попречи да стартирам в първите два старта. Следващите 4 състезания завърших на три 2ри и едно 4-то място точно след втората ми контузия през лятото на 2017 (счупена ключица). Решихме да се пробваме в испанския шампионат, тъй като е един от най-силните. Знаехме че ще е много трудно с моят опит, който беше само една състезателна година, когато за първи път се качих на пистов мотор Yamaha YZF125).

Подготовката ни за Сезон 2018 протече в Испания. Трябваше да се запозная и с някой писти, на които не бях карал,а влизаха в календара на шампионата. Това бяха Монтмело в Барселона, Навара и Албасете. На другите писти (Арагон, Валенсия, Херез) бях карал, макар и малко.

Riders.Live: Разкажи ни за преживяването Yamaha bLucLu Mastercamp…

Мишо: BLUcRu Yamaha Mastercamp е формат, който се състои от 12 състезатели – първите трима, класирали се в SSP300 сериите на Франция, Италия, Гърция и Холандия. В продължение на два дни караме на писта, избрана от Yamaha, която се намира в Италия, Латина. В случая това беше картинг пистата Saggitario. Преподаваха ни едни от най-добрите състезатели, а именно от EWC шампионите за 2017 GMT94 Давид Чека и Никола Канепа, сред менторите беше и състезателят от WSSP Федерико Кариказуло и WSSP300 вице-шампионът Алфонсо Копола. След тези два дни избират 6та, които ще участват в WSSP300.

Riders.Live: Как започна 2018-та, в кои шампионати участва?

Мишо: Състезателния сезон 2018 започна в Албасете, където разбрах че няма бавен състезател и че ще е много трудна година въпреки тренировките ни. Това, разбира се, не ме отказа, а ме мотивира още повече! Завърших на 18то място от общо 31 състезатели, като за надпреварата Yamaha challenge cup заех 6-то място.

Второто състезание беше на Монтмело (Барселона). Тази писта допадаше много на моят стил и ми стана една от любимите още от тестовете. Уикендът беше двоен. Имах реалния шанс да вляза в топ 15, но за съжаление се сблъскахме два пъти с друг пилот, като на втория път паднах 2 обиколки преди края и не успях да завърша състезанието. Във втория старт финиширах на 17-то място от 32 състезатели.

Третият кръг се състоя на Навара писта, която беше много трудна за мен поради непостоянния ритъм. Завърших на 19-то място от 29 състезатели (Yamaha challenge cup 5ти).

Четвъртият кръг се проведе на Aragon, където завърших на 18-то място и 5-ти за Yamaha challenge cup.

След лятното прекъсване шампионатът продължи на пистата във Валенсия. Този уикенд се оказа най-трудния за цялата година. Беше пак двоен, като и двата дни бяха много дъждовни. Точно преди да стартираме обаче на места пистата изсъхваше и беше много трудно за каране. Първият старт завърших на 23-то място (Yamaha challenge cup – 6-то място). Вторият старт финиширах 20-ти, но с много проблеми по мотора (Yamaha challenge cup 5-то място).

Последният кръг се състоя на Herez, който беше най-добрия за мен през сезона. Стартирах от 17-то място, но за жалост не зачетоха втората квалификация, която беше мокра и се класирах на 10-то място. Надявах се самата надпревара да е на мокра писта, но тя се състоя в смесени условия и завърших на 16-то място.

Riders.Live: Кой ти беше най-рисковият момент през 2018?

Мишо: Нямах толкова рискови ситуации тази година за сметка на миналата с две контузии имах не малко падания но всичките бяха нормални нямах High Side имах няколко случки в които спасих High side и не паднах. Миналата година имах счупен глезен и ключица. Не беше лесно но това никога не може да ме откаже и даже ме направиха по умен и силен

Riders.Live: А кое ти беше най-забавното състезание тази година?

Мишо: Най-забвното състезание беше на “Серес” за Балканския шампионат, когато подобрих рекорда на пистата за SSP300, като регистрирах 1.26.697 за най-добра обиколка. Смятам в близко бъдеще да го подобря пак! Точно тогава имах много забавна битка с братовчеда на Кенан Софуоглу – Бехатин Софуоглу. Първият ден не спряхме с изпреварванията, но той направи една много агресивна маневра, която аз се опитах да пропусна, но паднах и завърших на 3-то място. Във втория ден завърших на второ място, след като оставих изпреварването за последната обиколка, но не успях да намеря пролука.

Riders.Live: Точно това състезание ти беше първото с българските момчета и момичета. Как ще го запомниш?

Мишо: Беше много забавно! Добра организация, много горещо време и състезания с много изпреварвания!

Riders.Live: Доста от нашите пилоти искат да карат в чужбина като теб. Как да стане това? Какво би ги посъветвал?

Мишо: За жалост не сме на правилното място. Аз съм от щастливците, които имат тази възможност и съм безкрайно благодарен. Бих ги посъветвал да не се отказват, да продължават да се сътезават и да се надяват някой да ги види, защото трябва и късмет освен талант в този спорт. Най-важното нещо са тренировките и усилията, които се полагат с работа всичко е възможно!

Riders.Live: Какви са плановете за 2019?

Мишо: Плановете ни са отново в испанският шампионат още не знам дали ще бъде с 300 или 600. Имаме и други планове за които е рано да се говори скоро ще се разберем. В момента тренирам много във всичките аспекти.

В момента за сезон 2019 ме подготвя Димостенис Маврополос (Гърция). Предстоят ми няколко теста в Испания с 600 кубиков мотор както и с 300, които започват още другата седмица. Той ме подготвя абсолютно професионално, виждал съм как работят в Испания и той е на същото ниво! Работа,Работа,Работа това е планът засега.