Българска доминация и в 6-тия кръг на BMU European Road Racing Championship в Румъния

Българските състезатели по мотоциклетизъм на писта си тръгнаха от Румъния с още 4 победи от 6-тия кръг на BMU European Road Racing Championship и пълна доминация в отборното класиране за Team A.

F600, снимка: Радослав Вълчев

Състезателният ден отново стартира с надпреварата в клас F600, но този път при перфектни метеорологични условия, много слънце и близо 30 градусови температури на въздуха. Бургазлията Янислав Димитров (Motomania.BG, Honda) буквално повтори изключителния си успех от вчера, повеждайки от старта и финиширайки с цели 28.823 секунди пред румънските пилоти Адриан Негру (Honda) и Адриан Теодореску (+30.851 секунди). Асен Лилов (МСК Плевен, Honda) се нареди на 6-тото място.

Страхотно каране в този клас направи Ивайло Тодоров (МСК Боляри, Yamaha), който стартира от последната позиция, но успя да се предвижи до 5-тото място. Състезателят на МК Боляри падна в средата на състезанието, но се върна на пистата със счупен скоростен лост. Лошият късмет продължи да го преследва до последната обиколка, когато няколко завоя преди финала гръмна двигателят, но все пак българинът успя да завърши на 11-то място.

Христиан Христов, F1000

В клас F1000 с чудесно представяне се отчете пилотът на ZedMoto Аксел Исмаил (Yamaha), който грабна среброто с 9.549 секунди разлика от победителя Джордж Катан (Румъния). Подиумът допълни Русин Златков, следван от Христиан Христов (BG Power, Kawasaki).

Отново български дуел между Милен Георгиев (МСК Кида Моторспорт, Yamaha) и Пламен Петров (ZedMoto, Yamaha) в клас SSP наблюдаваха зрителите край Motor Park Romania. Георгиев стартира втори, но още на първия завой излезе начело, след което заради смяна на грешна предавка, отново отстъпи първото място. Двамата се движеха така до третата обиколка, когато пилотът на МСК Кида Моторспорт атакува Петров и пое лидерството, непозволявайки да бъде изпреварен до края на състезанието. Състезателят на ZedMoto не се отказа и преследваше плътно Георгиев до финала, завършвайки на само 0.446 секунди зад него. Подиумът допълни Йонел Паскота от Румъния с Yamaha.

Ангел Караньотов, SBK

Зрелищните състезания на Motor Park Romania продължиха и в надпреварата на клас SBK. Румънският шампион Робърт Мурешан (Yamaha) потегли от пол-позишън, но стартът взе лидерът във временното класиране на шампионата Ангел Караньотов (Ducati). След тях се движеше Мартин Чой (EKO BMW Racing Team, BMW). В средата на обиколка №1 състезателят на Overdrive Racing бе изпреварен от Мурешан, който обаче задържа лидерството само до 6-тата обиколка. Караньотов успя да излезе начело на правата, след което се откъсна и пресече първи финалната линия с 2.381 секунди аванс. Това е 6-та победа за пилота на Overdrive Racing от общо 6-те старта на BMU European Road Racing Championship до момента.

На второто място завърши Мурешан, а топ 3 с 21.403 секунди разлика допълни Чой.

Със сравнително лесна победа на Жулиета Ленкова – Апостолова (МСК Плевен, Aprilia) в клас SP125 завърши състезателният неделен ден в Румъния. Плевенчанката поведе убедително от старта и финишира първа с 15.449 секунди аванс пред Митко Митков (Motomania.BG, Aprilia) и 31.4 секунди пред Пламен Христов (МСК Плевен, Aprilia).

BMU European Road Racing Championship 2019 продължава след по-малко от месец, на 15-16 юни, с едно от безспорно най-интересните състезания в календара – на писта „Долна Митрополия“ край Плевен.