Близо 5000 души наблюдаваха състезанията от първия кръг на Републиканското по мотокрос в Поморие

94 състезатели от 4 държави взеха участие в Гран при Поморие – първи кръг на Републиканския шампионат (РШ) по мотокрос, който се проведе този уикенд в с. Порой. Това съобщи на официалния си сайт Българската федерация по мотоциклетизъм. Обновеният мото-полигон посрещна близо 5 000 зрители със слънчево време и сравнително високи пролетни температури. Естествено не липсваше солидното количество пясък и атрактивните битки, които зарадваха феновете около трасето.

16 състезатели застанаха на стартовата решетка при най-малките мотоциклетисти от клас MX65. С пълен актив от 50 точки и победи с убедителна разлика от Поморие си тръгна пилотът на „Марица Рейсинг Тийм“ Мирослав Димитров (KTM). Страхотен напредък тук показа 10-годишният състезател на M6 Yamaha Racing Team Дани Цанков (Yamaha), който с резултат 3-2 в двата манша и 42 точки взе среброто в първия кръг на РШ. Подиумът с 40 точки допълни Тихомир Йорданов (МСК Девня Марцианопол, КТМ), който финишира 2-ри в първия и 4-ти във втория манш.

Стартовият списък при 85 сс мотоциклети наброяваше 10 пилоти. В първия манш Християн Георгиев (Пловдив Мотор Спорт, КТМ) поведе от старта и пресече първи финалната линия. През цялото време плътно зад него беше Виктор Бориславов (Мотоспорт Варна, КТМ), който финишира втори, на само 0.38 секунди. Във втория манш Георгиев отново поведе, но към края на състезанието падна и Бориславов спечели състезанието. Състезателят на Мотоспорт Варна обаче беше декласиран, тъй като е изпреварил румънеца Золтан Ордог (Yamaha) при развят жълт флаг. Така победител с 50 точки в Гран при Поморие стана Георгиев, Ордог е втори с 42 точки, а Живко Иванов с 34 т. (Диана Рейсинг, КТМ) допълни подиума.

В клас МХ2 безапелационна победа в двата манша спечели Майкъл Иванов (Тексим Мотор Спорт, КТМ, 50 т.). С резултат 3-2 в неделните състезания и 42 точки среброто взе Алекс Димитров (Мотоспорт Варна, КТМ). След като пропусна по-голямата част от мото-сезон 2018, страхотно завръщане в РШ по мотокрос направи Жулиян Георгиев (Несебър Мото, КТМ). В първия манш Георгиев караше плътно зад Иванов и финишира втори, на 5.152 секунди от него. Във втория манш състезателят на Несебър мото потегли четвърти след първия завой, като изпревари първо Кристиан Иванов (НСА Моторспорт, КТМ), а след това и Алекс Димитров за второто място. Падане в края на надпреварата обаче го остави на 4-то място в манша и трето в клас MX2.

Стефан Нейчев, снимка: Тенчо Петков

В клас МХ1 двойна победа в Поморие записа Джордже Кабал (Румъния, Husqvarna, 50 т.). В първия манш Георги Гочев (МСК Девня Марцианопол, КТМ) потегли втори, следван от Любомир Васев (Тексим Моторспорт, КТМ). Грешка на Гочев в завой №2 го изпрати на последната позиция, но въпреки това той се добра до четвъртото място. Васев завърши втори, на 0,544 секунди от Кабал, следван от Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ). Във втория манш Гочев пак потегли втори, следван от Васев. Хубав спринт тук направи Стефан Нейчев (Еър Макс Рейсинг, Yamaha), който изпревари и двамата за второто място. В крайното класиране Васев е втори с 40 т., а Нейчев оформи топ 3 с 38 точки.

В клас МХ на подиума се качиха Боян Янков (МК Орлите – Добрич, Kawasaki), Николай Колев (СК Велико Търново, Honda, 44 т.) и Петър Петров (M6 Yamaha Racing Team, Yamaha, 40 т.).

В клас MX40 с двойна победа в първия кръг се поздрави Мартин Тодоров (M6 Yamaha Racing Team, Yamaha, 50 т.), а до него на стълбичката се качиха Юлиян Райчев (Панчо Рейсинг Тийм, Kawasaki, 42) и Йонут Кояну от Румъния с Yamaha, също с 42 точки.

Републиканският шампионат по мотокрос продължава на 27-28 април в Троян.