Андреа Довициозо победи в последния завой Марк Маркес на пистата „Ред Бул Ринг“

Пилотът на “Дукати” Андреа Довициозо постигна максимално драматична победа в състезанието за Голямата награда на Австрия в клас MotoGP, след като в последния завой на пистата в Шпилберг задмина защитаващия титлата си Марк Маркес.

Двамата водеха жестока борба повече от 20 обиколки, но в крайна сметка “Дукати” запази перфектната си серия от победи на австрийска земя, започнала от първото състезание през 2016 година.

За италианеца победата бе втора през сезона и общо 14-а в неговата кариера.

Маркес, който започна от полпозишън състезанието, загуби 4 позиции още на старта, но още в осмата обиколка успя да възстанови позициите си и заедно с Довициозо доминираха състезанието.

В крайна сметка италианецът финишира с време от 39:34.771 минути и остави само на 213 хилядни от секундата зад себе си Маркес.

Трети завърши французинът Фабио Куартараро с “Ямаха” на 6.117 секунди зад победителя, а в челната шестица попаднаха още Валентино Роси, Марк Винялес и Алекс Ринс.

В генералното класиране след 11 от 19 старта води Маркес с 230 точки. Втори е Довициозо със 172, а трети е съотборникът му в “Дукати” Данило Петручи със 136 точки.

Classification2-8

Брад Байндър спечели първата си победа за 2019-а година в клас Moto2. Пилотът на КТМ  направи добър старт и изпревари още в първия завой победителя от квалификациите Тецута Нагашима, който остана и зад Шави Виерге до края на дебютната обиколка на “Ред Бул Ринг”. Скоро испанецът настигна южноафриканския лидер с Нагашима на гърба си, но вместо да изпревари за първото място, той отстъпи второто на японеца.

Виерге допусна най-сериозната си грешка в четвъртия завой на 18-та обиколка, когато закачи задното колело на Нагашима и на практика елиминира и двамата от надпреварата.

Въпреки че бе настигнат късно от Реми Гарднър и Маркес, Байндър удържа победата с 0.330 секунди пред испанеца. Това се случи само няколко часа след излизането на новината, че КТМ прекратява участието си в Moto2 след края на сезона.

Маркес се задоволи с второ място от 11-о на решетката, след като не успя да се доближи достатъчно до Байндър. Той обаче увеличи преднината си на върха в генералното класиране срещу Томас Люти, който завърши шести.

Трети се класира Хорхе Наваро, след като Гарднър не успя да завърши.

Classification3-3

Романо Фенати спечели за първи път от 2017-а насам победа в клас Moto3. Състезанието започна с чисто небе и суха линия по по-голямата част от 4.5-километровото трасе, но извън тази суха линия асфалтът все още беше влажен от изсипалия се по-рано дъжд. Фенати, а също така неговият съотборник във “VNE Snipers” Тони Арболино и победителят от квалификацията Джон Макфий се приспособиха светкавично и се отделиха от колоната с бързи темпове.

Триото правеше по половин секунда разлика на обиколка срещу най-бързите зад тях, чиито лидер бе Лоренцо Дала Порта. Фенати изпревари Макфий и Арболино при преполовяването на дистанцията и направи серия от най-бързо обиколки, а неговата преднина стигна почти до три секунди.

Италианецът спечели с 1.097 секунди пред Арболино и с още толкова пред Макфий, които бяха настигнати в края от Селестино Виети, финиширал на четвъртото място. Заедно с него се движеше и Хауме Масия, но испанецът се допря до мотора на Макфий при опит за изпреварване и катастрофира.

Лидер в класирането при пилотите е Лоренцо Дала Порта, който завърши шести днес. Той има само една точка повече от Аарон Канет, който финишира десети.

Classification4-2