Алваро Баутиста и Ducati стартират сезон 2019 в WSBK с хеттрик на „Филип Айлънд“

След 9 години във висшия клас на MotoGP, състезателят на Aruba.IT Ducati Алваро Баутиста направи феноменален дебют в Световния Супербайк шампионат (WorldSBK), печелейки убедително двете състезания от първия кръг – Гран при на Австралия и първото в историята Tissot Superpole Sprint Race в неделя сутринта.

АЛВАРО БАУТИСТА

Ден I – Състезание I

Състезателният уикенд стартира в събота с първия за сезона Tissot Superpole, който бе спечелен от настоящия шампион Джонатан Рей. С най-добро време за обиколка 1’29.413 минути, пилотът на Kawasaki Racing Team си осигури старт от пол-позишън в първия кръг на WSBK. Изцяло новата 25-минутна сесия на суперпол-а се очакваше с изключителен интерес, тъй като всеки един от 19-те пилоти на стартовата решетка имаше шансове за първата позиция. Сесията определи реда за стартиране, както в съботното състезание, така и на надпреварата Tissot Superpole Sprint Race в неделя. Втори, на 0.211 секунди от Рей остана съотборникът му Лион Хаслам, а Баутиста беше трети с 0.316 секунди след първия.

Така испанецът стартира от трето място на стартовата решетка на легендарната „Филип Айлънд“, но пое лидерството на завой №3, след което не позволи да бъде изпреварен във всичките 22 обиколки и пресече финалната линия с цели 14.983 секунди пред Рей. По този начин Баутиста стана първият новак с победа в SBK след Макс Биаджи през 2007-ма, както и първият испанец, завъртял най-бърза обиколка на „Филип Айлънд“ с Ducati след Рубен Кзаус през 2001-ва. Испанецът е и първият състезатер, печелил дебютното си състезание в WSBK с мотоциклет на Ducati от Джон Косински на Мисано през 1996-та.

ДЖОНАТАН РЕЙ

Подиумът допълни италианецът Марко Меландри (Yamaha), който остана на 16.934 секунди зад победителя.

Ден II –Tissot Superpole Sprint Race

В неделя сутринта Баутиста продължи да пише новата история на WSBK, печелейки първата спринтова надпревара преди второто състезание. Според новия формат състезателите трябваше да завъртят 10 обиколки, като реда на финиширане определя подредбата на пилотите на първите 3 редици от стартовата решетка, а победителят получава и 12 точки за шампионата.

Рей и Баутиста излязоха начело пред Хаслам, който няколко завой по-късно изгуби третата позиция от Алекс Лоус (Yamaha), а Марко Меландри (Yamaha) бе 6-ти. На втората обиколка Баутиста преодоля Рей на правата и поведе с около 3 хилядни от секундата, преди състезателят на Kawasaki да си върне лидерството. Състезателят на Ducati се опита да излезе начело на завой №3, но Рей успя да удържи на натиска. В края на втората обиколка обаче Баутиста регистрира най-добро време и изпревари пилота на Kawasaki на правата. Последваха още няколко изпреварвания между двамата, но в крайна сметка състезателят на Ducati пресече финалната линия с 1.176 секунди преднина пред Рей. Топ 3 с 5.072 секунди разлика допълни Леон Хаслам.

Ден II – Състезание 2

Подобно на съботното състезание, Баутиста направи перфектен старт в неделя и поведе от завой №1 пред Лион Хаслам, който успя да преодолее Джонатан Рей на завой №4. След тях се движеше състезателят на Pata Yamaha WorldSBK Team Михаел Ван ден Марк, докато Михаел Риналди потегли перфектно от 8-ма позиция на стартовата решетка и излезе 5-ти след първия завой, следван от Марко Меландри (GRT Yamaha WorldSBK).

На завой №1 на втората обиколка Юджийн Лавърти (Team Goeleven) изпревари Меландри за 6-тата позиция. Отпред в битката за челните позиции Хаслам започна да увеличава преднината си пред Рей. В същото време Меландри преодоля Ван Ден Марк и погна дуото на Kawasaki Racing Team. Лидерът Алваро Баутиста пък увеличаваше аванса си, регистрирайки най-бърза обиколка в състезанието, докато разликата между двете машини на „зелените“ вече бе половин секунда.

В 7-мата обиколка Рей започна да доближава новия си съотборник и 8 обиколки преди края направи решаващия ход на завой №1, но Хаслам си върна втората позиция още на завой №4. Това даде старт на близо 9 непрекъснати изпреварвания между двамата, които бяха истинско шоу за публиката на трибуните на „Филип Айлънд“.

В крайна сметка Баутиста пресече първи финалната линия с 12.195 секунди разлика пред Джонатан Рей, отбелязвайки сензационен хетрик при дебюта си в Световния Супербайк шампионат. Подиумът допълни Лион Хаслам, който остана на 12.454 секунди от победителя.

Така след Гран при на Австралия Алваро Баутиста води във временното класиране на Световния Супербайк шампионат с актив от 62 точки пред Рей с 49 и Марко Меландри с 30 точки. Сериите продължават на 15-17 март в Тайланд.