72-ма състезатели се бориха за отличията в петия кръг от националния шампионат BG-X Enduro край Велико Търново

През изминалия уикенд, регионът на Велико Търново беше домакин на петия кръг от националния  шампионат BG-X Enduro, организиран от мото клуб „Боляри“ и СК „Велико Търново“ с подкрепата на Община Велико Търново.

Състезанието ще бъде запомнено с уникална пълна обиколка на старопрестолния град (старт в Беляковец-Самоводене-Арбанаси-Малък Чифлик –Дебелец-Леденик), преминаване на реки, жп.прелези, мостове и тунели.

Общо 72 участника премериха сили в съботния ден, посветен на навигация, дължината на която варираше между 70 и 60 километра, съобразно дадения клас.

В клас СТАНДАРТ, общо четирима състезатели преодоляха 60-километровото разстояние под 2 часа, като пръв финишира пилота от СК „Велико Търново“ Мирослав Стоянов (КТМ, 1:44:45), следван от Иван Михов („WINBET Хард Райдърс“, Ямаха, 1:45:17), а трети се нареди още един търновец Цветомир Папазов (СК „Велико Търново“, КТМ, 1:58:15).

В клас ЕКСПЕРТ на Кристиян Петров („WINBET Хард Райдърс“, KTM) му бяха необходими малко над два часа (2:13:46) за да преодолее 65-километровия трак, а след него финишираха Георги Анчев (СК „Велико Търново“, КТМ) и Радостин Николов (мото клуб „Боляри“, КТМ) съответно с времена 2:19:02 и 2:23:13.

Момичетата от клас ЖЕНИ имаха трудности с финиширането в съботния ден, но все пак Габриела Мартинова („Екстрийм Рейсинг“, КТМ) отчете общо време от 2:38:16, а втората състезателка която видя финала бе Мария Луиза Раева (мото клуб „Боляри“, КТМ, 2:51:57). Денка Йорданова и Александра Ангелова не успяха да завършат състезателния трак.

В клас СЕНЬОРИ състезателите преминаха трасето средно за около 2 часа и 40 минути, като най-бърз бе Габриел Тотев („Екстрийм Рейсинг“, КТМ, 2:31:03), втори – Теньо Папанов („Алба Дамасцена“ МСК, 2:48:57),

Осемдесет метровия тунел под главен път Севлиево-Велико Търново не бе проблем за клас ПРОФИ, където Теодор Кабакчиев („Екстрийм Рейсинг“, КТМ) финишира час пред конкурентите си с време 2:42:22, втори остана Искрен Генов („WINBET Хард Райдърс“, Gas Gas, 3:46:13), a трети се нареди Любомир Иванов (МСК „Препараторите“, КТМ, 4:43:24).

Неделният ден предложи на състезателите затворен маршрут тип ендуро крос в който победители станаха:

СТАНДАРТ Камен Дочев („Enduro Sevlievo“, KTM)
ЕКСПЕРТ Христо Георгиев („Crazy Job“, KTM)
ЖЕНИ Габриела Мартинова („Extreme Racing“, KTM)
СЕНЬОР Стоян Пачарозов („WINBET Хард Райдърс“, KTM)
ПРОФИ Теодор Кабакчиев (E“xtreme Racing“, KTМ

Следващият, шести кръг, на Републиканския шампионат BG-X Enduro ще се проведе на 31.08-01.09.2019 в региона на Люлин планина „Истинският Ад на Люлин”.