Хамилтън спечели и първата в историята на Формула 1 ГП на Тоскана

Шесткратният световен шампион Люис Хамилтън с “Мерцедес” спечели изключително интересното Гран при на Тоскана, девети кръг за сезона от световния шампионат във Формула 1.

Хамилтън, който стартира от първа позиция, беше най-бърз с 2:19:35.060 часа.

Британецът записа шести успех през 2020 година и общо 90-и в кариерата си, с което се доближи само на една победа от рекордьора Михаел Шумахер (Германия).

Втори се нареди неговият съотборник Валтери Ботас, а трети завърши Александър Албон (Тайланд) с “Торо Росо”, за когото това е първи подиум в кариерата.

epa08666511 British Formula One driver Lewis Hamilton (C) of Mercedes-AMG Petronas in action during the Formula One Grand Prix of Tuscany at the race track in Mugello, Italy 13 September 2020. EPA/Miguel Medina / Pool

Първото в историята състезание за Гран при на Тоскана беше изключително интересно, предложи доста зрелище, катастрофи и два пъти надпреварата беше рестартира от място на стартовата решетка. Състезанието завършиха едва 12 пилоти.

Пистата “Муджело” влезе за първи път в календара за Гран При, а днес отборът на “Ферари” отбеляза своя старт номер 1000.

epa08666490 Safety car (L) and British Formula One driver Lewis Hamilton of Mercedes-AMG Petronas (R) in action during the Formula One Grand Prix of Tuscany at the race track in Mugello, Italy 13 September 2020. EPA/Luca Bruno / Pool

Две катастрофи имаше през първите седем обиколки, шестима пилоти отпаднаха, а червен флаг спря състезанието за първи път.

Макс Верстапен и Пиер Гасли отпаднаха от състезанието малко след старта заради инцидент между тях двамата, Грожан и Райконен. Нов голям инцидент последва при рестарта на надпреварата в деветата обиколка. В него участваха Кевин Магнусен, Карлос Сайнц, Антонио Джовинаци и Николас Латифи, които отпаднаха, но се отърваха без контузии.

Втори червен флаг имаше по-късно след тежка катастрофа на Ланс Строл, което означаваше нов рестарт от стартовата решетка в 46-а от 59 обиколки, което даде на Валтери Ботас още един шанс да победи лидера в състезанието Хамилтън, ако направи силен старт.

epa08666537 The car of Canadian Formula One driver Lance Stroll of BWT Racing Point is lifted after a crash during the Formula One Grand Prix of Tuscany at the race track in Mugello, Italy 13 September 2020. EPA/Claudio Giovannini / Pool

Хамилтън се държеше твърдо на първата позиция, а Даниел Рикардо с “Рено” изпревари Ботас, който обаче си върна позицията и завърши втори на 4.880 секунди след победителя.

Британецът направи най-бързата обиколка в последната, за да вземе и 1 бонус точка.

Пилотът на “Ред Бул” Александър Албон кара много добре, завърши трети на 8.064 и записа първи подиум в кариерата си.

Двете прекъсвания продължиха по повече от 20 минути и това беше най-дългото състезание за сезона. За последен път Гран при беше прекъснато два пъти заради червени флагове по време на надпреварата за Голямата награда на Бразилия през 2016 година.

epa08666329 Formula One cars in action during the Formula One Grand Prix of Tuscany at the race track in Mugello, Italy 13 September 2020. EPA/Claudio Giovannini / Pool

Хамилтън може да се изравни рекорда на Михаел Шумахер за най-много победи в историята (91) на Гран при на Русия след две седмици и да се доближи до още един рекорд на Шумахер от седем световни титли.

Хамилтън има 190 точки в генералното класиране при пилотите и увеличи преднината си на 55 точки пред Валтери Ботас. Трети е   Макс Верстапен от “Ред Бул” със 110 точки.