Световни титли за братята Маркес в мотоциклетизма на писта

Испанецът Алекс Маркес с “Калекс” си осигури първа титла в кариерата в клас Мото 2 на  световния шампионат по мотоциклетизъм. 23-годишният брат на състезаващият се в клас МотоGP Марк Маркес завърши втори в предпоследния кръг от сезона за Гран при на Малайзия, с което вече е недостижим на върха в генералното класиране преди последния старт във Валенсия (Испания) след две седмици. Той е и световен шампион в клас Мото 3 през 2014 г.

Брад Байндър (Южна Африка) с КТМ бе най-бърз на пистата Сепанг с 38:07.843 минути, записвайки втори пореден и общо четвърти успех през 2019 година. Той изпревари Маркес със 758 хилядни от секундата, а трети финишира Томас Люти (Швейцария) с “Калекс” на 2.683 секунди. Алекс Маркес, който има пет победи през кампанията, е лидер в подреждането с 262 точки, пред Байндър с 234 и Люти с 230 точки.

Новият световен шампион Лоренцо Дала Порта (Италия) с “Хонда” постигна трета поредна победа в клас Мото 3 в предпоследния кръг от сезона. 22-годишният Дала Порта финишира пръв в Гран при на Малайзия с време 38:01.355 минути, за да запише четвърти успех за сезона и общо 11-о класиране в топ 3. Втори на 410 хилядни остана новобранецът Серхио Гарсия (Испания) с “Хонда”, който за първи път заслужи място на подиума. Трети на 803 хилядни завърши Хауме Масия (Испания) с КТМ. Дала Порта, който отдавна си осигури световната титла, е лидер в генералното класиране с 279 точки, следван от Аарон Канет (Испания) с КТМ със 190 и от Тони Арболино (Италия)  с “Хонда” със 175.

Испанецът Маверик Винялес с “Ямаха” спечели състезанието за Голямата награда на Малайзия в клас МотоGP, предпоследен кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм. 24-годишният Винялес беше най-бърз на пистата в Сепанг и с време 40:14.632 минути заслужи убедително втората си победа за сезона и общо седма в кариерата си в Кралския клас.

Втори на 3.059 секунди остана осигурилият си световната титла Марк Маркес (Испания) с “Хонда”, а трети на 5.611 секунди финишира Андреа Довициозо (Италия) с “Дукати”. Довициозо спечели битката за място на подиума със сънародника си Валентино Роси с “Ямаха”, когото изпревари с 345 хилядни от секундата.

Марк Маркес, който отдавна си осигури четвърта поредна и общо шеста световна титла в МотоGP, постави и нов рекорд по спечелени точки в рамките на един сезон. Преди последния старт във Валенсия (Испания) след две седмици той вече има 395 точки, след като постигна 11 победи и 6 втори места в 18 състезания от кампанията досега. Довициозо е недостижим на втората позиция с 256 точки, а Винялес вече е трети с 201 точки.