Пламен Камбуров триумфира на планинско Шумен

Победител в първото за 2020 г. състезание по планинско изкачване стана Пламен Камбуров от Ел Ви Авто рейсинг тим със шкода фабия. Той беше най-бърз и по време на тренировъчните маншове и в същинското състезание. В съботния ден Камбуров имаше проблем със спирачките, но той беше своевременно отстранен и в неделя нямаше кой или какво да попречи на  пилота на Ел Ви Авто рейсинг тим да постигне първата си победа за сезона. Той подобри своето време от съботния ден и постави своеобразен рекорд на трасето в новата му конфигурация с поставен преди финала шикан.

Като цяло конкуренцията, която имаше Пламен Камбуров на това състезание не беше особено силна. Надявахме се, че ще има борба за първото място в Генералното класиране между него и Илия Царски, но последният, въпреки, че беше подал своята заявка не дойде на шуменското състезание.

Снимка Deni Pavlova Photography

Румънският състезател Емил Жиня oт Autospeed Mangalia с Norma  завърши с второ време. Той обаче няма да фигурира в класирането за Националния шампионат, тъй като според тазгодишния Специален правилник на дисциплината автомобили като неговият не могат да се състезават у нас. Така втори за Националния шампионат се класира Александър Бурдинов от Дианел рейсинг с БМВ М3, а трети неговият съотборник Искрен Веселинов с хонда сивик.

В планинско Шумен 2020 стартираха 47 от заявените 49 състезателя. По лични причини не можаха да дойдат Илия Царски от Автоцар рали сервиз с мицубиши лансер ево 9 и Пламен Георгиев от АРА моторспорт с фиат пунто.

Найден Косев – заместник кмет на град Шумен пожела успешен финал на състезателите по време на официалното откриване на надпреварата на входа на парк Кьошковете, пред паметника на Валери Великов.

Общо 6 изкачвания на скоростното трасе направиха участниците в шуменското планинско – три тренировачни манша в съботния ден и три състезателни в неделния.

Ето и кои са победители в отделните класове:

• Победител в клас НС1 е Пламен Камбуров от Ел Ви Авто рейсинг тим със шкода фабия. Втори Алекс Александров също от Ел Ви Авто рейсинг тим с мицубиши лансер ево 9. Трети Пламен Панталеев от Хоби кар с фолксваген поло.
  • Победител в клас НС2 е Алекасандър Бурдинов от Дианел рейсинг с БМВ М3. Втори в този клас е Симеон Иванов от Ел Ви Авто рейсинг тим със субару импреза, а трети Петър Обретенов от Флат аут с форд фиеста ST.
  • Победител в клас НС3 е Йордан Методиев от Дианел рейсинг с хонда сивик.Втори Иво Дечков от отбора на организаторите Шумен Аутоспорт със сеат ибиза. Трети Добрин Борисов от Марина мотор спорт с рено клио maxi kit car.
  • Победител в клас НС4 е Искрен Веселинов от Дианел рейсинг с хонда сивик. Втори Росен Костов от Грийн Фокс моторспорт с пежо 106 max.Трети Димитър Кондев също от Грийн Фокс мотоспорт с рено клио.
  • Победител в клас НС5 е Пламен Петров от Флат аут с хонда сивик. Втори неговият съотборник Калин Кираджиев с хонда сивик. Трети Димитър Гочев от АСК Стара Загора със ситроен саксо.
  • Победител с клас RC3 е Даниел Живков от Ефко рейсинг с пежо 206 RC. Живков остана един от малкото състезатели на казанлъшкия клуб, който минали години събираше много от добрите български автомобилни пилоти. Втори стана Иван Ангелов от Флат аут с пежо 206 RS, а трети Емил Денев от Мегапорт с рено клио.
  • Победител в клас RC4 е рали пилотът Дилян Станков от сливенския клуб Булсим с пежо 208 R2. Втори е друг рали пилот – Христо Атанасов от Бултранс рали тийм със ситроен С2. На трето място в този клас се класира Любен Емануилов от Дамасцена Казанлък с пежо 106.
  • Победител в клас RC5  е Искрен Пондев от Грийн Фокс моторспорт с пежо 106. Втори Михаил Боев от АСК Стара Загора с пежо 106 GT. Трети Сашо Стайков от Шумен аутоспорт с хюндай i20.

Планинско Шумен е едно от малкото състезания, които запазиха провеждането на Купа Лада в планинското изкачване. Въпреки, че въпросната купа беше обявена като част от планинските състезания още преди 2 години, много малко са организаторите, които я включват в своите надпревари.

Единствената дама участничка в шуменското планинско, варненката Вилияна Дякова стана победителка в Купа Лада. За съжаление виждаме тази състезателка в много малка част от надпреварите. Втори в Купа Лада се класира Чавдар Чернев от Шумен Аутоспорт, а трети Риза Ризов от Мотоспорт Т-Н Добрич.

Следващият кръг от Националния шампионат по планинско изкачване е планинско Раховец Лясковец на 11-12 юли.