Националният шампионат по рали крос продължи със състезанието в Криводол

Рали кросът в България беше една от автомобилните дисциплини, която пострада от ситуацията с COVID-19. Наложи се целият спортен календар да бъде преобърнат и преправен. В тези тежки за всички времена, някои организатори и общини подкрепиха спорта. Между тях е и Община Криводол. Фирма „Строител“ Криводол и  автомобилен спортен клуб „Старт М Криводол“ съвместно с общинските власти се погрижиха вторият кръг от Националния шампионат по рали крос – Криводол 2020 да стане реалност.

Състезанието се проведе при изключително топло време. По трасето се вдигаше пушилка, която нямаше как да бъде избегната, дори и с мокрене след всяка серия. В надпреварата се включиха 20 състезатели. Те мериха сили разпределени в три дивизии, според кубатурата и вида на задвижване на техните автомобили.

В Дивизия 1 се очакваше борбата да бъде най-успорвана и атрактивна. Обаче автомобилите  на едни от претендентите за победа – Иван Живков и Минчо Борисов получиха повреди още по време на квалификациите. Във финалната серия стартираха четирима, но нови аварии застигнаха участниците и успя да финиира само един – Мирослав Цветанов с форд сиера от Страт М Криводол. На второто място тук застана Емил Минчев сус субару джъсти също от Старт М Криводол, а трети е Ханко Бориславов с ауди от видинския Жико моторспорт.

Участникът в Дивизия 1 – Иван Сашов Иванов получи специалната купа посветена на седемкратния шампион на България и двигател на тази дисциплина в региона – Сашо Александров. За съжаление, загубихме този ветеран на автомобилния спорт в началото на 2018 г.

Напрегната беше битката в Дивизия 2. В крайна сметка победата спечели Пламен Цветанов от Старт М Криводол, успявайки да изпревари Ивайло Здравков от Жико мотор спорт със ситроен саксо, а трети остана Владимир Димитров от АМК Ботевград със сеат ибиза.

В Дивизия 2 се състезаваше и най-младият участник – Светослав Минков, който също  получи специална награда.Той наследи баща си Цветан Миков в автомобилния спорт и когато понабере малко повече опит ще се включи в борбата за победа.

Най-много участници имаше в Дивизия 3. Техничт брой беше достатъчен за да може да се проведат полуфинали, на които да се определят състезателите за финалната серия. Още в първия завой след старта на финала стана голяма „блъсканица“ – нещо нормално за дисциплината рали крос. Специалният правилник позволява някои удари. От ситуацията най-бързо излезе Методи Тодоров с БМВ от Старт М Криводол, който стана и победител в Дивизия 3. Втори се класира Цветелин Велков с ВАЗ от Старт М Криводол, трети  Ивайло Цветков с ВАЗ от Жико моторспорт.

По традиция между състезателите с руски автомобили – ВАЗ се излъчват най-добрите трима. Победител в Купа Лада на криводолската надпревара стана Цветелин Велков. Втори се класира Ивайло Цветков, а трети остана Ивайло Илиев от Т-Н Мотоспорт.

През 2020 г. няма да можем да наблюдаваме второ състезание на писта „Сторител“ в Криводол, както беше по първоначален план. Все още е под съмнение и провеждането на кръга на трасето в село Мадан. Очакваме информация от Автомобилна федерация на България как ще продължи Националният шампионат по рали крос.