Маршавелов, Карастоянов, Методиев и Семерджиев печелят на писта София

Писта София или втори кръг от шампионата на България на затворен маршрут, бе дълго чакано състезание.  И в него изгряха нови „звезди“. Шампионът за миналата година – Константин Маршавелов (К-2 Рейсинг) с Mitsubishi Lancer Evo 10 спечели в серия Макси. Йордан Методиев (Дианел) с Honda Civic бе най-бърз в серия Спорт. Първата си победа постигна в серия Туринг Кольо Карастоянов (К-2 рейсинг) с Honda Civic. В серия Лада след много драми, първото място взе Евгени Семерджиев (Стара Загора) с ВАЗ 2105.

Писта София бе по нов маршрут в Младост 4. Мястото бе предоставено от Столична община едва ли не в „последната минута“. Трасето бе непознато за всички участници, с тунел след старта, обратни завои и доста коварни участъци. Имаше неравности, заради кръпките по асфалта, но те са характерни за всички столични улици. Асфалтът пък бе хлъзгав и с лошо сцепление. Но „каквото за всички, това и за гол Асан“, както се казва в поговорката.

Писта София за първи път бе в един ден – квалификации и състезание. Може би затова домакините имаха и някои пропуски, но те са незначителни. Може да минат като „рожба“ на бързината, с която бе организирана надпреварата.  Почти нямаше серия в квалификациите, която да мине без прекъсване заради инциденти. Червените флагова бяха като абонамент, но не и в състезанията на отделните серии.

Столичното състезание бе обслужвано от старозагорски екип от съдии и маршали. Те се справиха перфектно със задачата си.  За хората от АСК „Стара Загора“ това бе генерална  репетиция, след като следващия уикенд те са домакини на третия кръг от шампионата.

Заедно със надпреварата на затворен маршрут, за по-голяма атракция,  СБА организира своето традиционно  състезание „Най-добър млад шофьор на България“. Имаше и още много съпътстващи изненади за зрителите. Най големите изненади бяха на трасето и те започнаха още в квалификациите, а продължиха и в състезанието.

Серия Макси

Втори старт и втора победа за Косьо Маршавелов. Той спечели, но в първата тренировка бе победен от съотборника си Камен Василев с Mitsubishi Lancer Evo 10. Всъщност Камен „удари“ не само Косьо, който имаше проблем с кабелите на колата, но и  Пламен Камбуров (ЛВ-Авто рейсинг) с Mitsubishi Lancer Evo 9, който пък имаше ядове с турбото. Така в серията след Камен бяха Илия Царски (Автоцар) и Александър Кръстев (Александър рейсинг) с Mitsubishi Lancer Evo 9.

Във втората тренировка Маршавелов възстанови статуквото с първа позиция и фантастична обиколка – 1:11,405. Това бе най-доброто  постижение на новото трасе. Втората позиция бе за друг страхотно бърз квалификатор – Румен Киров (Старт-М Криводол) със Subaru Impreza. Василев остана трети, а след него претендентите за победата Царски и Камбуров.

На старта холшота бе Маршавелов, който поведе. От трета редица с невероятен устрем се изстреля Камбуров който се лепна зад Каменов. В същото време колбата на Румен Киров изпуши. Оказа се, че и устремът на Камбуров бе кратък, заради повреда в скоростната кутия. Той също се прибра в бокса.

В същото време Илия Царски се напъваше да изпревари Александър Кръстев, който го затваряше и блокираше, докато не гръмна мотора. Освободен от притеснения Царя започна устрем напред, догони и изпревари Камен Василев. В същото време Маршавелов контролираше състезанието и сред като си бе осигурил прилична преднина, спечели. В последните две обиколки Илия се втърна да го гони, но нямаше време. Все пак второто място бе възнаграждение за старанието му. Трети стана Василев. Четвърти и първи в клас НС2 бе Диман Георгиев (Старт-М Криводол) със Subaru Impreza.

Серия Туринг

Първа победа спечели Кольо Карастоянов (К-2 рейсинг). Състезанието бе съпътствано от драми. Особено на първата квалификация, която бе спирано четири пъти заради повреди и инциденти. Тук битката бе между непобедимия  в последните години Иван Влъчков (К-2 рейсинг) с Honda Civic и Стоил Неков (Елена тим) със същия автомобил. Неков спечели първата сесия, пред Влъчков и Карастоянов. Във втората местата се размениха – Влъчков, Неков на 0,043 сек.  и Карастоянов.  Ветеранът Стоян Апостолов (Елена тим) с Honda Civic едва успя да запише време, за да застане на решетката.

След като първият старт в тази серия бе спрян с червен флаг, тъй като Косьо Йорданов (Грийн Фокс моторспорт) с Renault Megane не можа да тръгне на старта. На „поправителния изпит“ Влъчков потегли яко, следван от Неков. Той обаче отпадна още на първата обиколка. Скоро и Иван забави ход, заради повреда в скоростната кутия. Покрай него профуча съотборника му Карастоянов, който въртеше уверени бързи обиколки и летеше към първата си победа. След него Александър Димитров (ЛВ-Ауто рейсинг) с VW Golf и Борислав Петров (Грийн Фокс Моторспорт) със същия автомобил изпревариха Влъчков. На метри от финала той бе настигнат и от Стоян Апостолов, който го изпревари с една педя или с 14 стотни, за да стане 4-и. Това бе първото поражение на Влъчков от доста време насам.

Серия Спорт

В тази надпревара, в която на старт застанаха 17 автомобила, също имаше куп драми. От първа позиция стартира Александър Антов (Грийн Фокс моторспорт) с Honda Civic. Но в първата квалификация той бе едва девети. Пред него имаше куп пилоти, включително и лидерът в класирането Йордан Методиев. Във втората квалификация обаче Сашо Антов направи фантастична обиколка с време 1:21,005. Зад него на 0,480 сек. бе съотборникът му Димитър Кондев с Renault Clio. Едва трети бе Йордан Методиев .

„Стартирах добре, поведох, но минах от лявата страна. На излизане от тунела слънцето ме заслепи, а на първия завой бях от хлъзгавата страна и загубих сцепление. Излязох от трасето и трябваше да изчакам всички да минат. Продължих последен. Грешката си е моя“ – така обясни Сашо Антов неуспеха в надпреварата.

Е, той наистина завърши 6-и, като изпревари куп пилоти, направи най-бърза обиколка. Явно е орисан да прави спринтови състезания и то от последно място. Така бе на Дракона в първия кръг, така  бе и в София.

Методиев пък е орисан да печели. Бе отново първи и е лидер в класирането с пълен актив от 50  т. Втори след него завърши Александър Димитров – Пъчката (Грийн Фокс Моторспорт) с Honda Civic, който стъпи на подиума  след стабилно каране. Трети стана Деян Куманов (Стара Загора) със същия автомобил.

Серия Лада

И тук имаше неспирни драми. В първата квалификация най-бърз бе Евгени Семерджиев (Стара Загора). След него бяха двама шампиони – Огнян Патенов (ЛВ-Ауто рейсинг) и Иван Лишев (Диамо). Във втората квалификация Лишев взе първа позиция, следван от Семерджиев и Патенов.

В състезанието обаче нещата се объркаха тотално. Както си водеше, изведнъж колана на Лишев спря. И то не къде да е, а на 50 м от финала. Това бе 10-ата обиколка. На трасето излезе кола за сигурност. Преди това отпаднаха четири автомобила. На финала първи пристигна Веселин Николаев (Диамо).

Зам.-директорът на състезанието Валентин Бонев обаче установи, че Николаев е изпреварил лидера до момента Семерджиев зад колата зад сигурност.  Така той бе декласиран. Победата отиде при Евгени, а зад него бе Светослав Захов. В същото време спрелия край трасето Лишев се дотътри по инерция до финала и стана 3-и.