Европейски шампионат по мотокрос II кръг – Троян – квалификации

112 пилоти от 11 държави взеха участие в провелите се днес в Троян тренировки и квалификации за вторите кръгове на Европейския шампионат по мотокрос в класовете ЕМХ65, ЕМХ85; BMU Euro MX шампионата в класовете MX1/МХ2/МХ и Veteran, както и първи кръг на клас Open на Евро МХ шампионата. Това съобщи току-що Българската федерация по мотоциклетизъм.

При най-малките мотоциклети от EMX65 най-бърза обиколка за 2:08.944 минути завъртя Офир Цемах (Израел, Husqvarna), а на 9.696 секунди след него остана Мирослав Димитров (МСК Марица Рейсинг Тийм, КТМ). Трети е Венцислав Тошев (МСК Севлиево, КТМ) с 18.629 секунди.

В клас ЕМХ85 най-добро време за 1:51.811 минути записа унгарският състезател Ласло Теши (KTM). На втората позиция с 30.774 секунди разлика се класира Християн Георгиев (Пловдив Мотор Спорт, КТМ), следван от Мариус Поповичи от Румъния с Yamaha, който остана трети, на 31.259 секунди.

Местният фаворит Майкъл Иванов (Тексим Мотор Спорт, КТМ) реши не за пръв път да кара, както в клас МХ2, така и в МХ1/Open. Състезателите от последните два класа стартираха заедно, като в MX1/Open троянският пилот беше единственият с 250 сс машина.

Иванов отново доказа перфектната си форма и оглави класирането в днешните квалификации на МХ2 с най-добро време за обиколка на трасето – 1:37.384 минути. Втори, на 8.064 секунди остана Алекс Димитров (Мотоспорт Варна, КТМ), следван от Жулиан Георгиев (Несебър Мото, КТМ, +8.171 секунди).

Майкъл Иванов повтори успеха си и в квалификацията за MX1/Open, завършвайки първи за 1:39.510 минути. Втори, на 5,148 секунди остана Мартин Мичек от Чехия с КТМ, следван от Ян Панцар от Словения с Yamaha (+18.036 секунди).

В клас МХ1 лидер днес с най-добро време за обиколка стана Любомир Васев (Тексим Моторспорт, Yamaha) – 1:46.835. Втори е Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ), следван от Георги Гочев (МСК Девня Марциаонопол, КТМ).

По традиция състезателният ден днес завърши с първия манш в класовете МХ/МХ40. В клас МХ челната тройка оформиха Георги Царев (Джей Ар Си Моторспорт, KTM), Николай Колев (СК Велико Търново, Honda) и Боян Янков (МК «Орлите» Добрич, Kawasaki). В клас МХ40 Мартин Тодоров (M6 Yamaha Racing Team, Yamaha) отново беше безпогрешен и триумфира с 15.995 секунди разлика от Юлиян Райчев (Панчо Рейсинг Тийм, Kawasaki). На третото място тук се класира Йонут Кояну от Румъния с Yamaha, който остана на цели 52.625 секунди от победителя.

Официалното откриване на Grand Prix Bulgaria е утре от 10.30 часа на мотополигона в Троян, след което ще се проведат и състезателните маншове във всички класове.